| 8.11.2016

Bankowość elektroniczna wchodzi w XXI wiek

Bankowość elektroniczna wchodzi w XXI wiek
[fot: ]
Przelew online i płatność telefonem to w dzisiejszych czasach standard rynkowy. To również dowód na to, jak bardzo rozwinęła się bankowość elektroniczna w naszym kraju. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić więcej zmian, jakie zostały wprowadzone w Polsce w ramach rozwoju bankowości internetowej. Dowiedz się, jak zmieniły się modele i systemy płatności w nowoczesnej bankowości.

Płatności zbliżeniowe

W wypadku niewielkich zakupów, płatności zbliżeniowe coraz częściej wypierają tradycyjne płatności za pomocą numeru PIN. Transakcji zbliżeniowych obecnie możesz dokonać za pomocą karty płatniczej lub telefonu komórkowego. Dzięki temu bezpiecznie i wygodnie zapłacisz za każde zakupy, o ile na terminalu znajduje się symbol płatności zbliżeniowych. Płatność telefonem to jedna z najnowszych możliwości bankowości elektronicznej, do której coraz bardziej przekonują się zwłaszcza miłośnicy urządzeń mobilnych.

Co ważne, większość banków przyjmuje tym kanałem jedynie płatności do 50 zł. Oczywiście za zakupy przekraczające daną kwotę, również możesz zapłacić metodą zbliżeniową, jednak zawsze musisz potwierdzić ją swoim indywidualnym numerem PIN. W przypadku płatności zbliżeniowych do 50 zł, dużym udogodnieniem jest jednak fakt, że nie musisz akceptować transakcji za pomocą kodu PIN. Wielu osobom zdarza się zapomnieć swój PIN, więc jeśli jesteś w tej grupie, płatność zbliżeniowa będzie dla Ciebie dużym ułatwieniem.

Na czym polega cały proces?

Płatności zbliżeniowe to przede wszystkim szybki i prosty sposób na dokonanie transakcji. Po wprowadzeniu kwoty do terminala płatniczego, wystarczy przyłożyć do niego kartę lub telefon. Proces trwa parę sekund, do momentu usłyszenia charakterystycznego dźwięku.

Ten sposób zapłaty daje Ci dodatkowe bezpieczeństwo, gdyż nie rozstajesz się z kartą płatniczą ani na moment. Dzięki temu niwelujesz ryzyko, że ktoś skopiuje Twój numer PIN. Ważne, aby karta zbliżeniowa lub telefon komórkowy z aplikacją płatniczą były przyłożone do czytnika na odległość nie większą niż 4 centymetry. W przeciwnym wypadku terminal może nie wykryć urządzenia.

Czy płatność online to tylko zwykły przelew?

Płatności online możesz dokonać w standardowy sposób za pomocą panelu internetowego Twojego banku lub za pomocą platformy płatniczej. Najpopularniejsze platformy na rynku to:

  • PayU - to operator płatności online, który daje możliwość dokonania transakcji pomiędzy osobami posiadającymi adres e-mail. Co ciekawe, odbiorca przelewu nie musi posiadać konta bankowego, aby otrzymać pieniądze.
  • Dotpay - to wygodne i bezpieczne płatności online klasy biznes. Dotpay oferuje blisko 200 kanałów płatności oraz różnorodność rozwiązań systemowych, takich jak skracanie ścieżki płatności, OneClick, płatności cykliczne i odroczone, multiwypłatę czy automatyczne zwroty. Dla przedsiębiorców jest to znakomite narzędzie!
  • Paypal - to system, który działa na zasadzie wirtualnego portfela. Dzięki niemu można dokonać płatności przy użyciu karty kredytowej, bądź salda konta PayPal. Platforma jest dostępna w formie b2b oraz b2c i cieszy się uznaniem wśród użytkowników bankowości online.
  • Blik - jest to system płatności mobilnych, który umożliwia użytkownikom smartfonów dokonywanie płatności w sklepach i punktach usługowych, wypłacanie gotówki w bankomatach oraz dokonywanie płatności w Internecie.

Co przyniesie przyszłość?

Płatności zbliżeniowe za pomocą telefonu, przelewy online i bankowość mobilna – to nowe trendy, które pojawiły się w nowoczesnej bankowości elektronicznej i sukcesywnie się rozwijają. Udział papierowych pieniędzy w obrocie powoli spada, natomiast płatności elektroniczne zyskują na znaczeniu. Być może, już niebawem, papierowe pieniądze zostaną całkowicie wyeliminowane, a w ich miejscu pojawią się wyłącznie płatności online. Zatem warto być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami w tej dziedzinie.

| 8.11.2016

Udostępnij

Najnowsze galerie