/ PAP Lifestyle | 2.07.2014

Chcesz nauczyć się języka i kochasz spać? Ta metoda jest dla ciebie!

Chcesz nauczyć się języka i kochasz spać? Ta metoda jest dla ciebie!
[fot: skodonnell/iStockphoto]

Spełnia się właśnie marzenie wielu uczących się języków obcych. Jak się okazuje, warto odtwarzać sobie przez sen nagrane słownictwo - przekonują naukowcy szwajcarscy na łamach pisma Cerebral Cortex.

Odsłuchiwanie przez sen słówek, które wkuwaliśmy w ciągu dnia, może pomagać podczas nauki języka obcego. Zdaniem szwajcarskich naukowców z uniwersytetów w Zurychu i Fryburgu, ta metoda ma wspomagać zapamiętywanie.

Badano niemieckojęzycznych studentów, którzy uczyli się języka niderlandzkiego. Część grupy, która przez sen słuchała nagrań, wypadła lepiej w testach językowych.

- Nasza metoda jest łatwa do zastosowania przez każdego - opisuje kierownik badań, Bjoern Rasch. Jednak, jak zaznacza, wyniki osiągnięto w laboratorium, w warunkach kontrolowanych, pytanie, jak ta metoda zadziała w życiu codziennym.

Naukowcy przebadali 60 ochotników. Proszono ich, aby o dziesiątej wieczorem uczyli się obcych słówek. Następnie część zasnęła, po czym odtwarzano jej nagranie, na którym znajdowały się niektóre słówka oraz ich niemieckie tłumaczenia. Inna część grupy słuchała tych nagrań na jawie.

Śpiących budzono o drugiej w nocy i sprawdzano znajomość słówek. Grupa, która spała, najlepiej zapamiętywała niemieckie tłumaczenia niderlandzkich słów.

Druga grupa, która słuchała nagrań na jawie, zapamiętywała mniej. Nie wykazywała przy tym większej znajomości słówek w porównaniu z grupą, która w ogóle nie słuchała nagrań.

Zdaniem badaczy, jest to kolejny argument za tym, że sen pomaga w zapamiętywaniu. Być może mózg w trakcie snu na nowo przetwarza treści, które były przyswajane na jawie. Jak podkreślają naukowcy, ten efekt dotyczy wyłącznie słówek, które były wcześniej przedmiotem nauki. Nie da się jednak w ten sposób nauczyć zupełnie nowych treści.

/ PAP Lifestyle | 2.07.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie