2014-07-30 06:38:00

Co łączy Jana Pawła II i Hansa Klossa?

1/4
Tworzenie figury woskowej może kosztować nawet 50 tys. dolarów
fot: GINIES/SIPA/EAST NEWS
Następne

Figury woskowe robi się z sylikonu. Wosk zbyt często ciemnieje. Odtwarzając postać historyczną rzeźbiarz współpracuje z historykami i antropologami. By dokonać pomiarów otwiera się nawet groby królów - bądź, gdy postać jeszcze żyje - robi się odlewy jej twarzy. W rozmowie z MenStream.pl jeden z nielicznych rzeźbiarzy w Polsce tworzących figury woskowe zdradza tajniki rzemiosła.

MenStream.pl: Co celebryci i postacie historyczne z wosku mają pod ubraniami? Czy jak się takiej rzeźbie zdejmie buta, to ma stopę z paznokciami?

Tomasz Pałka: Jak zdejmiemy buty to okazuje się zazwyczaj, że nie ma stopy, palców i paznokci. Takie detale są pomijane, jeśli nie są widoczne. Pod spodem jest uproszczona forma manekina, oczywiście przystosowanego wielkością, tuszą i rozmiarami do osoby, którą przedstawia.

Figury celebrytów robione były przez lata z wosku pszczelego.
Tomasz Pałka i Hans Kloss. Fot. archiwum prywatne
Teraz coraz częściej zastępuje się go sylikonem. Dlaczego?

Wosk pszczeli był w użyciu 200 lat temu, kiedy Madame Tussaud stworzyła pierwsze figury.  Nie było innej materii, odpowiednio zbliżonej do tkanki ludzkiego ciała. Żeby ten wosk się nadawał do rzeźbienia, trzeba było używać frakcji wosku zbieranych z wierzchu ula. Niestety, ten materiał ciemnieje pod wpływem  promieni UV. Obecnie wosku pszczelego używa się bardzo mało. Częściej zastępuje się go woskiem syntetycznym, bądź sylikonem.

A co jest we wnętrzu takiej figury? Cała jest z jednego materiału?

Wosk i sylikon to tylko wierzchnia część. Wewnątrz są różne materiały. Współcześnie używa się dużo żywic  akrylowych, poliestrowych i pianki poliuretanowej.

Na następnej stronie przeczytasz jak wygląda przygotowanie do robienia figury woskowej

Jan Bluz

Jan Bluz | 30.07.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie