/ PAP Lifestyle | 31.12.2014

Czujesz się wypalony? To może być oznaka depresji

Nieustanne poczucie zmęczenia, brak motywacji i chęci do działania - to najczęstsze oznaki wypalenia. Ale uwaga! Specjaliści ostrzegają, że te symptomy mogą być też początkiem depresji.

- Stan fizycznego, emocjonalnego i psychicznego wyczerpania połączony z poczuciem zwątpienia, co do swojej kompetencji i wartości pracy - to definicja wypalenia określona przez Mayo Clinic. Opisany przez tę definicję stan z łatwością każdy z nas może sobie przypomnieć.

Jednak specjaliści ostrzegają, że nie należy lekceważyć tego stanu, gdyż może być on oznaką nie tyle przejściowego wypalenia, a początkiem depresji.

Badacze wykazali, że kryteria, którymi określa się definiuje wypalenie np. zawodowe, w większości pokrywają się z tymi, których używa się do wskazania depresji. Oczywiście przejściowych stanów zniechęcenia nie należy określać, jako depresji. Jednak lekarze ostrzegają, że przedłużającego się poczucie otępienia nie należy lekceważyć.

- Każdy z nas miewa momenty, kiedy nadmiar obowiązków i ogólne przemęczenie daje wyraźnie o sobie znać i pozbawia nas życiowej energii. I nie należy tego traktować, jako depresji. Należy jednak pamiętać, że jeśli ten stan się przedłuża i nie ulega poprawie, mimo odpoczynku, a wręcz się pogłębiam należy być ostrożnym i w porę reagować - wskazują autorzy badania.

/ PAP Lifestyle | 31.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie