| 25.10.2016

Diagnoza: zaćma… I co dalej?

Diagnoza: zaćma… I co dalej?
[fot: ]
Wzrok któregoś z Twoich rodziców od dłuższego czasu się pogarsza? Świat okazuje się coraz mniej wyraźny, jakby blaknął w oczach, a okulary korekcyjne nie są w stanie tego zmienić? Jeśli po badaniu okulistycznym okazało się, że to zaćma, dowiedz się, co teraz Was teraz czeka. Jak pozbyć się tego problemu i czy operacja zaćmy jest konieczna?

Jak przez brudną szybę

Niektórzy chorzy na zaćmę mówią, że widzą świat jakby przez zabrudzoną szybę. Wszystko jest mniej wyraźne, kontury się rozlewają, a i kolory tracą swoją intensywność. Kontynuując metaforę brudnej szyby – okazuje się, że nie ma żadnego skutecznego sposobu, żeby ją wyczyścić. Jedynym wyjściem jest... wybić szybę i wstawić nową.

Przekładając to na terminy związane z zaćmą – brudną szybą jest w tym wypadku naturalna soczewka oka. To mały, ale niezwykle ważny w procesie widzenia organ, który znajduje się na przedniej ścianie oka tuż za tęczówką. By nasza wizja była ostra i dokładna, soczewka musi być elastyczna i przejrzysta. Takimi cechami charakteryzuje się, gdy jest zdrowa. Po 60. roku życia (a czasami także pod wpływem innych czynników zewnętrznych) zachodzą w niej jednak duże zmiany. Zaczyna mętnieć i tracić swoją sprężystość. To sprawia, że nie może odpowiednio pełnić swojej funkcji. Zamiast przepuszczać promienie świetlne i odpowiednio je załamywać, blokuje je i traci właściwości skupiające. Przez to obraz, który dociera do mózgu, jest niewyraźny i zamglony.

Operacja zaćmy krok po kroku

Jak zostało już powiedziane, soczewki nie da się „wyczyścić” - proces mętnienia jest jak na ten moment nieodwracalny. Leczenie farmakologiczne nie wchodzi zatem w grę. Aby pozbyć się tego problemu, konieczna jest operacja zaćmy. Na czym polega?

To bardzo prosty zabieg, który – dzięki wcześniejszej aplikacji znieczulających kropli i leków uspokajających – jest zupełnie bezbolesny. Trwa od 15 do 30 minut, w ciągu których lekarz:

  • Delikatnie nacina rogówkę (w przypadku nowoczesnej metody fakoemulsyfikacji, stosowanej w prywatnych klinikach, nacięcie jest nie większe niż 3 mm – szybko więc się goi);
  • Usuwa zmętniałą soczewkę z chroniącej ją torebki;
  • Na jej miejsce wszczepia nową, sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową (jeśli zdecydujemy się na zabieg prywatny, możemy wybrać soczewkę, która dodatkowo skoryguje wrodzone lub nabyte wady wzroku, np. krótkowzroczność);
  • Zakłada opatrunek.

Hospitalizacja nie jest wymagana – standardowa procedura zakłada obserwację pacjenta przez około godzinę po zabiegu. Oznacza to, że jeszcze tego samego dnia można wrócić do domu.

Operacja zaćmy wyraźnie poprawia jakość życia chorego, bo w bardzo krótkim czasie przywraca pełną sprawność organu wzroku. Nie trzeba więc się jej bać. Wystarczy tylko szybko zadziałać, by znów ujrzeć świat w całej okazałości.

| 25.10.2016

Udostępnij

Najnowsze galerie