/ PAP Lifestyle | 8.01.2015

Dinozaury polskiego rock and rolla wyruszyli w trasę po Stanach

Dinozaury polskiego rock and rolla wyruszyli w trasę po Stanach
[fot: Sp5uhe/wikimedia/public domain]

Sylwestrem w Chicago zespół Czerwone Gitary rozpoczął swoje tournee po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Za oceanem grupa będzie występować do 14 lutego.

W sylwestra Czerwone Gitary wystąpiły ba balu Avalon Banguets in Elk Grove Village w Chicago. - To była największa polonijna impreza w mieście, a frekwencja była prawie 100 procentowa - zapewnił muzyk zespołu Arkadiusz Wiśniewski.

Po dwóch koncertach w teksasie (Houston i Dallas) zespół wylądował na Florydzie, gdzie zagra w Clearwater i Fort Lauderdale. Potem grupę czekają koncerty w Maryland, Pensylwanii, Connecticuit, Nowym Jorku, Massechusetts oraz w Kanadzie.

- Gramy nie tylko nasze największe przeboje, ale i nowe, już znane za oceanem piosenki - powiedział Wiśniewski. Nowy singiel Czerwonych Gitar Trochę przed wieczorem podbił w 2014 roku listę przebojów polonijnego Wietrznego radia w Chicago. Zespół wyprzedził wówczas Budkę Suflera, Varius Manx, Tatianę Okupnik i Donatana & Cleo.

Posłuchaj utworu Trochę przed wieczorem:

Nowa płyta Czerwonych Gitar Jeszcze raz ukaże się 14 marca. Płyta to prezent dla fanów na 50-lecie zespołu.

Na płycie znajduje się 14 piosenek autorstwa wszystkich muzyków zespołu. Na krążku pojawi się też niepublikowana dotąd piosenka Krzysztofa Klenczona, współzałożyciela grupy.

Zespół Czerwone Gitary został założony przez Jerzego Kosselę, Krzysztofa Klenczona, Henryka Zomerskiego 3 stycznia 1965 roku, w kawiarni Crystal w Gdańsku Wrzeszczu. W pierwszym składzie występowali jeszcze Bernard Dornowski, i Jerzy Skrzypczyk. Pod koniec 1965 r. odszedł Henryk Zomerski, a jego miejsce zajął Seweryn Krajewski.

Swoje największe sukcesy zespół osiągnął w pierwszych 5 latach istnienia. Debiutancki album To właśnie my, sprzedano w liczbie 160 tys. egzemplarzy. W maju 1967 zespół nagrał swoją drugą płytę długogrającą Czerwone Gitary 2 sprzedaną w rekordowej liczbie 240 tys. sztuk. W styczniu 1969 r. grupa otrzymała trofeum MIDEM w Cannes we Francji, przyznawane za największą liczbę sprzedanych płyt w kraju, z którego pochodzi wykonawca. Takie samo trofeum otrzymał wtedy zespół The Beatles. W 1970 roku z grupy odszedł ówczesny lider, Krzysztof Klenczon.

Obecnie grupa koncertuje i nagrywa w składzie: Jerzy Skrzypczyk, Jerzy Kossela, Arkadiusz Wiśniewski, Mieczysław Wądołowski, Artur Chyb, Dariusz Olszewski.

/ PAP Lifestyle | 8.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie