/ PAP Lifestyle | 26.11.2014

Elektrownia na dachu Toyoty

Na dachu firmy Toyota Motor Poland w Warszawie RWE Polska zainstalowała panele fotowoltaiczne o mocy 5 kW. Produkować one będą około 5 MWh energii elektrycznej w skali roku.

Przełoży się to na oszczędność ponad czterech ton CO2 rocznie, nieprzerwanie w okresie funkcjonowania instalacji, czyli co najmniej 25 lat. Energia produkowana przez elektrownię słoneczną zużywana będzie przez Toyota Motor Poland wyłącznie na własne potrzeby.


Fot. Toyota Motor Poland

Toyota 17 lat temu wprowadziła na rynek Priusa, pierwszy na świecie seryjnie produkowany samochód hybrydowy. Obecnie w ofercie firmy jest już trzecia generacja tego modelu, w tym wersja Plug-in Hybrid, której akumulatory można ładować z gniazdka.

Przy warszawskiej siedzibie firmy od dwóch lat stoi takie gniazdko RWE. Teraz już można ładować akumulatory hybrydowej Toyoty Prius Plug-in energią wytworzoną na dachu biura.

Fotowoltaika może odpowiadać nawet za wytworzenie 52 TWh energii elektrycznej w Polsce w 2050 roku. RWE ma doświadczenie w tej dziedzinie z wielu rynków w Europie, ale w Polsce to pierwszy taki kontrakt.

Od końca sierpnia, kiedy zakończono montaż paneli, instalacja wytworzyła taką ilość energii elektrycznej, która zapewniłaby możliwość przejechania Priusem niemal 5 tys. km. Zakładając, że biurowy komputer stacjonarny w zestawie z monitorem zużywa 150 W energii elektrycznej w ciągu godziny, czyli 1,2 kW w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy, to wygenerowaną przez panele energią można byłoby zasilić 16 komputerów biurowych przez rok funkcjonowania biura.

/ PAP Lifestyle | 26.11.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie