/ PAP Lifestyle | 3.12.2014

Gdzie jeżdżą diesle, hybrydy i silniki benzynowe? Napędowa mapa świata

Gdzie jeżdżą diesle, hybrydy i silniki benzynowe? Napędowa mapa świata
[fot: M 93/wikimedia (CC BY-SA 3.0 DE)]

Co piąty nowy samochód w Japonii ma napęd hybrydowy. W Chinach dominują silniki benzynowe. Silniki Diesla mają z kolei mocną pozycję w Europie oraz w Indiach.

Silniki benzynowe wciąż cieszą się największą popularnością na świecie. W Chinach blisko 100 proc. nabywców wybiera przy zakupie nowego samochodu wersję benzynową. W USA i Japonii jest z kolei około 75 proc. zwolenników układów benzynowych. Układ wtrysku pośredniego występuje w dalszym ciągu w więcej, niż co drugim nowym samochodzie z silnikiem benzynowym. Z czasem coraz popularniejszy staje się downsizing, a tym samym także efektywne i oszczędne układy bezpośredniego wtrysku benzyny. Nowoczesny układ wtryskowy redukuje bowiem zużycie paliwa nawet o 15 proc. Równocześnie, dzięki turbodoładowaniu silnik osiąga wyższy moment obrotowy, szczególnie przy niższych obrotach, uzyskując tym samym lepsze przyspieszenie i zapewniając przyjemniejszą jazdę.

Mniej więcej co drugi nowy samochód kupiony w krajach Unii Europejskiej oraz w Indiach wyposażony jest w jednostkę napędową Diesla. Na pozostałych rynkach silniki wysokoprężne również zyskują na popularności - wzrosty notowane są między innymi w Stanach Zjednoczonych. Bosch przewiduje, że udział samochodów z silnikami Diesla zwiększy się w USA z obecnych 3 proc. do 10 proc. w 2018 roku. Zalety silników wysokoprężnych znane są dziś wielu Europejczykom: nowoczesny Diesel zużywa do 25 proc. mniej paliwa niż porównywalny samochód z silnikiem benzynowym i oferuje do 40 proc. wyższy moment obrotowy.

W Japonii już prawie co piąte nowe auto jest wyposażone w napęd hybrydowy. Kraj ten jest zdecydowanym liderem pod względem elektryfikacji napędów. W ciągu kilku lat napędy hybrydowe powinny zyskać większą popularność także poza Japonią. Eksperci prognozują na rok 2020 światową sprzedaż 6,5 mln układów Strong Hybrid, 3 mln układów Plug-In oraz 2,5 mln samochodów elektrycznych (przy założeniu 113 mln sprzedanych samochodów w 2020 roku).

Napędy zasilane benzyną lub etanolem są najbardziej rozpowszechnione w Brazylii. Drugim co do wielkości rynkiem, na którym stosowana jest ta technologia są Stany Zjednoczone. Nowoczesne systemy zapewniają spalanie zarówno czystego etanolu, jak i mieszanki etanolu i benzyny w dowolnych proporcjach. Dzięki temu kierowcy zyskują niezależność i mogą tankować tańsze paliwo.

Gaz ziemny cieszy się na całym świecie rosnącą popularnością. Od 10 lat światowa sprzedaż układów napędowych CNG rośnie w tempie 25 proc. rocznie. Gaz ziemny jest o 50 proc. tańszy od benzyny, a korzystanie z niego umożliwia obniżenie emisji CO2 nawet o 25 proc.

Zestawienie zostało przygotowane z udziałem ekspertów firmy Bosch.

/ PAP Lifestyle | 3.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie