| 1.12.2015

Gotówka bez konta? To możliwe

Gotówka bez konta? To możliwe
[fot: Images_of_Money/CC BY 2.0/Flickr]

Przekazywanie pieniędzy na odległość jest dziś prostsze niż kiedykolwiek. Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś, jakie masz możliwości w tym zakresie, to poniżej znajdziesz odpowiedź.

Oferta banków dotycząca rachunków osobistych i firmowych jest bardzo szeroka, ale nie każdy klient chce mieć konto. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy z rachunku bankowego korzystaliby tylko sporadycznie. Dziś pieniądze da się przesłać na wiele sposobów – korzystanie z usług banków nie jest jedyną możliwością. Usługę przekazywania pieniędzy oferuje Poczta Polska, Western Union (InPost może je doręczyć) czy MoneyGram.

Przekazy i usługi płatnicze Poczty Polskiej

Poczta Polska umożliwia przekazanie pieniędzy odbiorcy na kilka sposobów. Tradycyjne przekazy pieniężne są doręczane pod adres wskazany przez nadawcę. Podobnie jak w przypadku InPost, który współpracuje z Western Union, pracownik operatora pocztowego jest zobowiązany do potwierdzenia tożsamości adresata przed wypłaceniem mu pieniędzy.

Poza przekazami pieniężnymi realizowanymi na terenie kraju Poczta Polska oferuje również usługi przesłania pieniędzy do 11 krajów, które wchodziły w skład ZSRR. Zainteresowani muszą jednak pamiętać, że usługa jest realizowana wyłącznie w euro – przewalutowania dokonuje pracownik operatora pocztowego zgodnie z aktualnie obowiązującym kursem.

Odbiór pieniędzy w placówce lub domu

Western Union, podobnie jak Poczta Polska, świadczy usługi przekazywania pieniędzy na odległość. Klienci mogą wysłać pieniądze przez Internet lub w placówce firmy. Adresat gotówki może odebrać ją już po kilku minutach nawet na drugim końcu świata – wystarczy, że poda numer MTCN widniejący na potwierdzeniu otrzymanym przez nadawcę.

Klienci zainteresowani wysłaniem pieniędzy na terenie Polski powinni pamiętać, że adresat nie musi szukać najbliższej placówki. Ponieważ firma nawiązała współpracę z InPost, pieniądze mogą zostać dostarczone odbiorcy w wygodnym dla niego terminie. Usługę doręczenia gotówki może zamówić np. nadawca podczas wysyłania przekazu – wystarczy, że wypełni odpowiednie pola w formularzu.

Ile to kosztuje?

Skorzystanie z usług oferowanych przez Pocztę Polską czy Western Union jest droższe niż wysłanie przelewu bankowego. Trzeba jednak pamiętać, że cena w dużej mierze zależy od szybkości realizacji zlecenia. Krajowy przelew bankowy najczęściej jest wykonywany w ciągu jednego dnia roboczego (wyjątek stanowi przelew na rachunek w tym samym banku – taki najczęściej jest natychmiastowy), natomiast międzynarodowy – nawet 3–4 dni. Klienci, którym zależy na szybkim przelewie, mogą skorzystać z przelewów natychmiastowych lub ekspresowych. Są one jednak znacznie droższe niż zwykłe.

Osoby chcące przekazać pieniądze w ciągu kilku minut powinny rozważyć możliwość skorzystania z usług Western Union lub Poczty Polskiej. W przypadku pierwszej firmy, jeżeli adresat uzna, że nie chce udawać się po odbiór pieniędzy do najbliższej placówki, to może zamówić usługę doręczenia pieniędzy pod wskazany adres – wystarczy, że telefonicznie skontaktuje się z pracownikami InPost.

| 1.12.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie