| 13.12.2016

Jak uniknąć stresu przed świętami - poradnik

Jak uniknąć stresu przed świętami - poradnik
[fot: ]

Czas świąteczno-noworoczny to jeden z najbardziej stresujących okresów w roku. Z założenia powinien być pretekstem do relaksu i spędzenia rodzinnych chwil z najbliższymi. W praktyce łatwo zagubić się w gąszczu przedświątecznych przygotowań i zapomnieć, czemu właściwie służą. Jak uniknąć tego stresu? Oto kilka sprawdzonych sposobów!

Niezależnie od tego, w jakim stopniu angażujesz się w przygotowania do świąt, warto przemyśleć odpowiednią strategię. Pozwoli to uniknąć impulsywnych i stresujących działań.

Zaplanuj z wyprzedzeniem

Nie odkładaj niechcianych czynności na ostatnią chwilę. Inni też tak zrobią, a w efekcie spotkasz się w centrum handlowym z tysiącem tak samo jak ty poirytowanych ludzi. Lepiej zakupy zrobić wcześniej lub, jeszcze lepiej, online.

Jeśli chcesz kupić prezenty, korzystając z serwisów aukcyjnych albo sklepów internetowych, także zrób to jak najszybciej. Unikniesz w ten sposób nerwowego oczekiwania na kuriera z przesyłką. Korzystając z usług sprzedawcy, niezależnie, czy jest to prywatna osoba wystawiająca towary na Allegro, odzieżowa sieciówka sprzedająca w sieci, jak Orsay czy H&M czy może e-supermarket, jak A albo Frisco – opinie i komentarze innych klientów powinny być zawsze kluczowym czynnikiem, dla którego wybierasz usługi konkretnej firmy.

Czytaj też uważnie regulamin sprzedaży, bo może się okazać, że upatrzone prezenty w okazyjnej cenie będą dostarczone do ciebie statkiem z Chin w okolicach Wielkanocy.

Kupuj online

Dzięki zakupom w Internecie po prostu nie musisz wychodzić z domu, a wszystkie, nawet bardzo ciężkie artykuły, zostaną dostarczone pod twoje drzwi. Nie masz zaufania do e-sklepów? Skorzystaj z oferty dużego supermarketu, który prowadzi sprzedaż stacjonarną (np. Tesco, Auchan, Piotr i Paweł) albo sklepu online o ugruntowanej pozycji na rynku (Alma, Frisco). Opinie internautów i rankingi najlepszych e-sklepów znajdziesz na blogach, w mediach społecznościowych oraz portalach konsumenckich.

W rankingach najlepiej wypadają Alma i Frisco. Opinie i oceny zostały wystawione w oparciu o obiektywne kryteria. Do usług większości sklepów online najczęściej nie było zarzutów – dlatego możesz liczyć na to, że i twoje przedświąteczne zakupy online przebiegną bezstresowo.

W godzinę „0”

Prezenty wybrane, zakupy zrobione. Co robić przed samymi świętami? Gotować, sprzątać, pomagać? Odpowiedź nie jest prosta. Oczywiście, jest zrozumiałe, że masz ochotę wymiksować się z przedświątecznych przygotowań i spędzić ten czas z dala od kłopotów. Nie jest to jednak najlepsza strategia, bo może stać się niepotrzebnym powodem konfliktu.

Bądź pomocny i działaj sprawnie, a święta dla całej rodziny będą mniej stresujące. Zrób też małe rozeznanie, bo może się zdarzyć, że najbardziej pożądaną pomocą będzie zabranie dzieciaków do kina albo na lodowisko. Jeśli jednak ktoś przydzieli ci mniej ciekawe obowiązki, spróbuj się cieszyć lepieniem pierogów i wycinaniem pierników. To tak naprawdę świetna zabawa, wystarczy tylko porzucić podejście, że musisz to wszystko zrobić za karę.

| 13.12.2016

Udostępnij

Najnowsze galerie