2014-11-17 06:17:00

Stuhr już nie wierzy w normalną Polskę

1/4
Jest w nas słowiański smutek, który sprawia, że lubimy myśleć o sobie jako o narodzie szczególnie poszkodowanym - uważa Jerzy Stuhr.
fot: Andrzej hulimka/Reporter

Dziesięć lat temu wydawało mu się, że Polska bez podziałów jest możliwa. Teraz raczej na to nie liczy, bo uważa, że dzięki temu politykom najłatwiej jest tak trwać przy władzy. W zadymach 11 listopada widzi kontynuację mitu polskiej martyrologii - uroić sobie wroga, dać się pobić i szlachetnie cierpieć. - Jest w nas słowiański smutek, który sprawia, że lubimy myśleć o sobie jako o narodzie szczególnie poszkodowanym - uważa Jerzy Stuhr. W rozmowie z MenStream.pl znany aktor i reżyser opowiada, po co nakręcił "Obywatela" - film, w którym dostaje się prawie każdej grupie społecznej w Polsce. Zdradza też, dlaczego mimo wszystko lubi żyć i grać w Polsce i za jaką naszą cechę wstydzi się najbardziej.

MenStream.pl: W Obywatelu pokazuje Pan, że jesteśmy narodem zacietrzewionym, nietolerancyjnym, marudnym...

Jerzy Stuhr: ...histerycznym nawet...

...i ciągle narzekamy. Przy produkcji filmu wielokrotnie Pan o tym mówił. Mam jednak wrażenie, że wpisuje się Pan w ten sam nurt. Mówi: jesteśmy marudami i mnie to męczy. Czyli też Pan marudzi.

Ależ nie, mam właśnie nadzieję, że pokazanie naszych przywar w krzywym zwierciadle pozwoli nam się z nich pośmiać, oswoić i powoli z nich wyzwolić. O marudzeniu nie ma mowy.

Zobacz nietypowy zwiastun do Obywatela:

Śmieszy Pana polskość?

W pierwszym odruchu zawsze. Później zaczynam czuć gorycz i wstyd. Za to, że polscy politycy znowu się wygłupili, że ktoś coś palnął na arenie międzynarodowej. Często się wstydzę.

Za co najbardziej?

Za nietolerancję. To jest takie głupie i nieuzasadnione. Nie wiem, skąd się bierze. A jest obecna niemal wszędzie. U mnie na uczelni też. Któregoś razu na zajęciach studenci zaczęli dyskutować o czarnoskórych. Jeden mówi, że nie lubi Murzynów. Zapytałem, dlaczego. Bo są agresywni. Taki miał tok rozumowania. Dopytałem więc, czy myśli, że wszyscy siedzący w więzieniach to Murzyni. Nie wiedział już, co odpowiedzieć.

Słyszałem też, że gdzieś w polskiej szkole historyk powiedział uczniom, że Holokaust to tylko wymysł Żydów z Hollywood. I tak się dzisiaj wychowuje dzieci.

Na następnej stronie czytaj, czy po premierze "Obywatela" Jerzy Stuhr nie boi się linczu

rozmawiał Tomasz Sąsiada

rozmawiał Tomasz Sąsiada | 17.11.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie