| 12.01.2016

Konto firmowe czy osobiste co wybrać dla swojej firmy?

Konto firmowe czy osobiste co wybrać dla swojej firmy?
[fot: ]

Jeśli planujesz bądź prowadzisz działalność gospodarczą, z pewnością napotkałeś się już na problem posiadania osobnego konta bankowego. Czy istnieje obowiązek zakładania firmowego konta, czy może da się przystosować rachunek prywatny do potrzeb danej działalności? Jakie są wady, a jakie zalety poszczególnych rozwiązań?

Czy w ogóle musisz posiadać jakieś konto?

Tak, dla legalnego zarejestrowania nowej firmy potrzebne jest posiadanie jakiegoś rachunku bankowego. Już na etapie składania wniosku do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) jesteś zobowiązany podać konkretne dane. Możesz w tym celu (już po rejestracji) otworzyć specjalne konto firmowe, które będzie służyło do rozliczeń związanych z Twoim biznesem, a później zaktualizować dane w CEIDG. Możesz, ale... nie musisz.

Wystarczy prywatne konto

Polskie prawo nie zabrania wykorzystywania konta osobistego w celach firmowych. Do wykonywania operacji pieniężnych zupełnie wystarczy konto prywatne. Dopiero przy transakcjach przekraczających kwotę 15 tysięcy euro konieczne jest posiadanie odrębnego rachunku dla celów firmowych. Przepisy jednak nie regulują kwestii, czy musi to być typowe konto firmowe, czy może wystarczy zwykłe konto osobiste. Dlatego wielu przedsiębiorców (zwłaszcza tych prowadzących niewielkie, lokalne biznesy) pozostaje przy prywatnych kontach. Trzeba jednak liczyć się tutaj z pewnymi konsekwencjami: każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale i wady.

Konto firmowe – więcej zachodu, ale lepsza organizacja

Oddzielne, specjalne konto firmowe na pewno ułatwia prowadzenie księgowości i umożliwia odseparowanie transakcji prywatnych od firmowych. Jest to szczególnie ważne przy otrzymywaniu wynagrodzeń z dodatkowych źródeł (umów o pracę czy o dzieło). Dzięki temu możemy później zachować stoicki spokój przy okazji kontroli skarbowej: urzędnicy mają wgląd jedynie w rachunek firmowy. Ponadto często konto firmowe jest jedyną metodą na uzyskanie kredytu na firmę czy innych biznesowych usług – banki często ograniczają w ten sposób swoje oferty.

Z drugiej strony każdy przedsiębiorca szuka oszczędności, a otwarcie specjalnego rachunku firmowego z pewnością tutaj nie pomoże. Oferty rachunków dla firm wcale nie są korzystniejsze od tych dla podmiotów prywatnych. Kolejne konto to kolejne wizyty w Urzędzie Gminy, a także kolejne PIN-y i hasła, jakich wymaga zwłaszcza bankowość elektroniczna

Kusząca propozycja, czyli konto osobiste dla firmy

W związku w powyższym wnioskowaniem, drobni przedsiębiorcy często wykorzystują do celów prywatnych swoje konta osobiste. Robią to z wygody, żeby oszczędzić sobie dodatkowych obowiązków i zapamiętywania haseł, w tym tych do konta online. Poza tym konta firmowe stosunkowo częściej od prywatnych obligują do uiszczania miesięcznych opłat za prowadzenie czy kartę i mają niższe oprocentowanie (choć nie zawsze). Z drugiej strony – łatwe oddzielenie transakcji prywatnych od firmowych graniczy z cudem.

Wybór należy już do poszczególnych przedsiębiorców. Najważniejsze, żeby zagwarantować firmie dostęp do bankowości elektronicznej. W dobie Internetu szybkość reakcji i wygoda w obsłudze konta online to podstawa. Firma bez banku internetowego jest z góry skazana na przegraną w wyścigu mobilnych, błyskawicznie reagujących na zmiany przedsiębiorstw.

| 12.01.2016

Udostępnij

Najnowsze galerie