/ PAP Lifestyle | 31.12.2014

Tam piłkarze grający w białych korkach są modni

Liga angielska. Białe korki są w modzie
[fot: STANISLAW KOWALCZUK]

Coraz rzadziej zawodnicy angielskich klubów zakładają czarne korki. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się obuwie piłkarskie w kolorze białym. Najczęściej zakładają je gracze Lisów z Leicester.

Białe korki są najmodniejsze w Premier League, ale nie ma to nic wspólnego z wynikami uzyskiwanymi na boisku. Zespół Leicester City (w składzie z Marcinem Wasilewskim) zajmuje bowiem ostatnie, 20. miejsce, ze znaczą stratą do innych drużyn walczących o utrzymanie.

Według angielskich mediów, na 11 piłkarzy podstawowego składu Lisów, aż dziewięciu zakłada białe korki. W tej nietypowej klasyfikacji wyprzedzają Aston Villa Birmingham - ośmiu zawodników, i Southampton - siedmiu. Łącznie w całych rozgrywkach nosi je niemal połowa piłkarzy - 47,7 proc.

Niegdyś najbardziej popularne, czarne, teraz wybiera zaledwie 15 proc. graczy ligi angielskiej. Zdecydowanymi liderami są piłkarze Hull City - sześciu z podstawowej jedenastki. W tabeli ten klub jest dopiero 17. W ogóle tradycji nie trzymają się gracze pięciu klubów, w tym Chelsea Londyn. Kiedy wbiegają na murawę, kibice nie zobaczą nikogo w czarnym obuwiu.

Bardziej popularne od czarnych są... zielone korki (po czterech w Liverpoolu i Queens Park Rangers), na które postawiło w sumie 16,4 proc. zawodników. Kolorystyka przypomina tę z dobrze wyposażonego sklepu obuwniczego - są i różowe, błękitne, turkusowe, pomarańczowe, zielono-niebieskie oraz pomarańczowo-niebieskie.

Białe korki (zakładane przez pięciu piłkarzy wyjściowego składu) służą Chelsea Londyn. Podopieczni portugalskiego trenera Jose Mourinho w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wygrali z West Ham United 2:0 i są liderami. W przeszłości trzykrotnie kończyli święta na pierwszej pozycji i zawsze zdobywali wówczas mistrzostwo Anglii - w sezonach 2004/2005, 2005/2006 i 2009/2010...

Wyprzedzają ekipy z Manchesteru - o trzy punkty City oraz o dziesięć United. Arsenal Londyn jest dopiero szósty ze stratą aż 15 oczek.

/ PAP Lifestyle | 31.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie