(PC), (TS) | 3.12.2014

Mamy rekord! Polacy skoczyli ze stratosfery

Mamy rekord! Polacy skoczyli ze stratosfery
[fot: Bartek Syta ]

Uczestnicy misji Polska Stratosfera oddali udany skok ze spadochronem z wysokości 10,6 kilometra. Tym samym pobili dwa rekordy Europy: najwyższego skoku spadochronowego oraz najwyższego skoku spadochronowego trzyosobowej formacji z balonu na ogrzane powietrze, a także rekord Polski - najwyższego lotu balonem na ogrzane powietrze. Panowie są już na ziemi cali i zdrowi.

[Aktualizacja godzina 14:32]

Ekipa przygotowująca misję oraz załoga obecni byli na miejscu startu od wczesnego rana. Start z parkingu Leśnictwa Popławy w okolicach Pułtuska rozpoczął się mniej więcej w południe. Później balon przez około półtorej godziny wznosił się aż do pułapu 11 kilometrów. Następnie delikatnie się obniżył, ostatecznie trzej Polacy wyskoczyli z niego na wysokości 10 tysięcy 600 metrów.

Tomasz Witkowski, pomysłodawca skoku ze stratosfery, oraz Tomasz Kozłowski i Arkadiusz Majewski dokonali wyczynu w towarzystwie dwóch pilotów. Na wysokości niemal 11 kilometrów temperatura spada poniżej -50 st. C., dlatego śmiałkowie byli ubrani w grube i ciepłe kurtki, mieli także ze sobą maski tlenowe.

Tak przygotowania do skoku skoczkowie przedstawili na swoim Facebooku:


fot. Projekt Polska Stratosfera/Facebook/PrntScrn

To kolejna próba pobicia rekordu. W sobotę 15 listopada plany polskiej ekipy pokrzyżowały zbyt silny wiatr i niska podstawa chmur. Żeby bezpiecznie wylądować na spadochronie, chmury nie mogą być niżej niż na wysokości 600 metrów. Inaczej skoczkowie mieliby zbyt mało czasu na wybranie bezpiecznego miejsca do lądowania.

WIĘCEJ O SKOKU ZE STRATOSFERY PRZECZYTASZ W REPORTAŻU


(PC), (TS) | 3.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie