/ PAP Lifestyle | 15.01.2015

Miasto zamienione w kamień. W środku Maczuga i Piramida

Miasto zamienione w kamień. W środku Maczuga i Piramida
[fot: Piotr Firlej/PAP]

Kilkadziesiąt fantazyjnie ukształtowanych form skalnych to główna atrakcja rezerwatu przyrody nieożywionej Skamieniałe Miasto, w powiecie tarnowskim. Nazwy nadane głazom, Maczuga czy Piramida, nawiązują do ich wyglądu.

Nazwa Skamieniałe Miasto pochodzi od legendy mówiącej, że kiedyś w tym miejscu stał gród, który za grzechy jego mieszkańców został zamieniony w kamień. Ratusz, Warownia Dolna czy Pustelnia - nazwy, które noszą poszczególne skały, tworzą wrażenie, jakbyśmy mieli do czynienia z prawdziwą osadą. Kto w niej mieszka? Między innymi Cyganka i Czarownica - oto inne ciekawe skały. Co warto dodać, zabytki porośnięte są rzadkimi mchami i porostami.

Z każdą niemal wychodnią w Skamieniałym Mieście wiąże się jakaś legenda. Na przykład Czarownica to wiedźma ukarana za złorzeczenie księdzu jadącemu z komunią świętą do umierającego - mówi Piotr Firlej, który jest przewodnikiem po rezerwacie i twórcą serwisu turystycznego Skamienialemiasto.pl.

Zwiedzanie Skamieniałego Miasta jest bardzo dogodne, ze względu na bezpośrednie położenie przy drodze wojewódzkiej nr 977. Wielu turystów, jadąc z Warszawy przez Tarnów do Krynicy i Gorlic lub na Słowację, zatrzymuje się tutaj. Przy wejściu do rezerwatu znajduje się wygodny parking. Stąd rozpoczyna się wycieczka - informuje przewodnik.

Przejście Skamieniałego Miasta wraz z Wąwozem Czarownic i powrót do parkingu zajmuje ok. 2,5 godz. Mając więcej czasu, warto zobaczyć również Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach, tamtejszy rynek, Muzeum Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, cmentarz z I wojny światowej w Staszkówce i wieżę widokową w Bruśniku - podpowiada Firlej.

/ PAP Lifestyle | 15.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie