/ PAP Lifestyle | 22.12.2014

Na święta chcą... wielkich koszy wędlin i wina

Ozdobne kosze pełne przysmaków, to wyjątkowo mile widziane prezenty we włoskich domach. Włosi uwielbiają dostawać pod choinkę frykasy; wędliny, nugaty, suszone owoce, wyśmienite gatunki soczewicy i oliwę oraz wino musujące.

40 proc. Włochów, jak wynika z sondaży, kupi w prezencie udekorowane, eleganckie kosze wydając na to od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 euro. Są w nich zazwyczaj wykwintne lokalne specjały. W tym roku szczególnie cennym i oczekiwanym podarkiem będzie najwyższej klasy oliwa z włoskich oliwek. Bardzo słabe zbiory, rezultat wyjątkowo kapryśnej pogody, sprawiły, że całkowicie rodzimej oliwy z pierwszego tłoczenia jest bardzo mało i jest droga. Eksperci ostrzegają, że wystarczy jej tylko na kilka miesięcy. Dlatego każdy marzy o tym, by ją dostać.

Do koszy wkładane są też marynaty: suszone pomidory, karczochy w oliwie, grzyby, tradycyjne ciasta - panettone i pandoro, nugaty o najróżniejszych smakach, wyjątkowo rzadkie odmiany makaronów z małych zakładów. Koneserzy marzą o tym, by w podarowanym koszu odnaleźć trufle. W tym roku jest ich urodzaj; to pozytywny rezultat deszczowej pogody latem i jesienią.

Związek rolników Coldiretti podał, że w tym roku, wydatki na jedzenie w okresie świątecznym przekroczą po raz pierwszy od lat te na prezenty.

/ PAP Lifestyle | 22.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie