. | 3.01.2017

Okulary przestają pomagać? To może być zaćma

Okulary przestają pomagać? To może być zaćma
[fot: ]
Problemy ze wzrokiem dotykają wielu z nas. Niektórzy muszą nosić okulary już od wczesnego dzieciństwa, dla większości jednak kłopoty z widzeniem przychodzą wraz z wiekiem. Najczęściej skutecznym lekarstwem są okulary bądź szkła kontaktowe, dzięki którym widzimy ostro i wyraźnie. Co jednak, gdy nawet one przestają pomagać? Jedną z przyczyn może być zaćma – choroba, która dotyka coraz więcej Polaków.

Czym jest zaćma?

W oku każdego człowieka znajduje się naturalna soczewka, przez którą przepływa światło. Załamane na niej, skupia się na siatkówce, pobudzając nerwy, których impulsy tworzą w mózgu obraz. Widzimy ostro, gdy do oka dociera wystarczająco dużo światła. Problem pojawia się, gdy naturalna soczewka mętnieje, czyli rozwija się zaćma. Do oka dociera niewystarczająca ilość światła, przez co pogarsza się ostrość wzroku. Zaczynamy widzieć niewyraźnie. Co gorsza, wraz z rozwojem choroby możemy całkowicie utracić widzenie.

Zaćma to choroba, która może dotknąć ciebie lub kogoś z twojej rodziny. Wraz z poprawą jakości życia i rozwojem medycyny żyjemy coraz dłużej. Z tego powodu coraz więcej osób choruje na zaćmę. Może się rozwinąć w każdym wieku, choć najczęściej zaćma dotyka osoby starsze. Choroba omija ledwie co czwartą osobę w wieku powyżej 75 lat. Nieleczona, jest też jedną z głównych przyczyn pogarszania się wzroku u osób zbliżających się do emerytury.

Jak rozpoznać jej objawy?

Gdy masz dobry wzrok, to widzisz jak w słoneczny letni dzień – wszystko jest jasne i wyraźne. Zaćmę zaś możesz porównać do jesiennej szarówki, gdy wszystko jest zamglone i niewyraźne. Przez zmętniałą soczewkę wszystko wydaje się rozmazane. Przestają pomagać okulary. Osoby, które dotyka zaćma, narzekają, że ich nowe szkła są wciąż zbyt słabe, a widzenie nieostre. Wymiana okularów pomaga tylko na chwilę, a potem problemy znów wracają. Występują również inne objawy, takie jak: mniej intensywne widzenie kolorów, łzawienie oczu, wysoka wrażliwość na światło czy uczucie swędzenia i ból. Wtedy niezbędna wizyta u okulisty może przynieść przykrą wiadomość – to zaćma.

Jak leczyć zaćmę?

Niestety, proces mętnienia naturalnej soczewki oka jest nieodwracalny. Jedynym skutecznym leczeniem zaćmy jest zabieg chirurgiczny. Polega on na zastąpieniu naturalnej soczewki nową, sztuczną. Nie jest to operacja taka, jaką pewnie kojarzymy z rodzinnych historii, związana z bólem i długą rehabilitacją. W tym wypadku wystarczy pół godziny, a widzenie wraca do stanu sprzed choroby! Operację można wykonać odpłatnie albo w ramach NFZ, po odczekaniu w kolejce. Warto jednak pamiętać, że zaćma często postępuje szybko i może sprawić, że normalne funkcjonowanie może stać się niemal niemożliwe.

. | 3.01.2017

Udostępnij

Najnowsze galerie