| 15.01.2015

Oscary 2015. Trzy polskie filmy nominowane!

Oscary 2015. Trzy polskie filmy nominowane!
[fot: Opus Film]

Ida oraz krótkometrażowe dokumenty Joanna i Nasza Klątwa zostały nominowane do Oscara. Film w reżyserii Pawła Pawlikowskiego ma szansę na nagrodę w dwóch kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny i zdjęcia. Najwięcej nominacji zebrały obrazy Grand Budapest Hotel, Birdman, i Snajper i Whiplash. Gala rozdania Oscarów odbędzie się 22 lutego.

Równo o godz. 14:30 czasu polskiego ogłoszone zostały filmy i nazwiska twórców, którzy powalczą o statuetkę na tegorocznej ceremonii.

Oto nominacje za reżyserię: Richard Linklater za Boyhood, Alejandro Gonzales Inarritu za Birdman, Morten Tyldum Gra tajemnic, Bennett Miller Foxcatcher i Wes Anderson za Grand Budapest Hotel.

Nominacje w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa otrzymały: Marion Cotillard- Dwa dni, jedna noc- Felicity Jones, Teoria wszystkiego- Rosamund Pike, Zaginiona dziewczyna- Reese Whiterspoon, Dzika droga i Julianne Moore Still Alice.

Nominowani w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy to: Michael Keaton za rolę w filmie Birdman, Steve Carell za Foxcatcher , Benedict Cumberbatch - Gra tajemnic, Bradley Cooper - Snajper, Eddie Redmayne - Teoria wszystkiego.

Wiadomo też, że 87. ceremonia rozdania najważniejszych nagród filmowych odbędzie się w Dolby Theatre (wcześniej znanym jako Kodak Theatre). Teatr ten od swojego otwarcia w listopadzie 2001 roku jest stałym gospodarzem Gali Akademii.

Galę poprowadzi Neil Patrick Harris, a jak zawsze transmisję oglądać będą amerykańscy widzowie kanału ABC.

Jakie jeszcze filmy powalczą o statuetkę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego oprócz Idy ? Są to: Lewiatan, Mandarynki, Timbuktu i Dzikie historie.

Zobacz zwiastun "Idy" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego:

| 15.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie