/ PAP Lifestyle | 26.11.2014

Parkowanie na aplikację? Nowatorskie rozwiązanie w Lizbonie

Parkowanie na aplikację? Nowatorskie rozwiązanie w Lizbonie
[fot: PAP/EPA]

Gospodarze Lizbony wprowadzają nowatorskie rozwiązania ułatwiające parkowanie w mieście. Po wdrożeniu systemu opłat za postój przez telefon komórkowy, testują aplikację naprowadzającą kierowców na wolne miejsca parkingowe.

Coraz bardziej zatłoczone centrum Lizbony jest koszmarem miejscowych kierowców i przybywających autem do stolicy Portugalii obcokrajowców. Nie dość, że ulice miasta obfitują w dziury w nawierzchni, to miejsc do parkowania jest jak na lekarstwo. Co gorsze, w ostatnich miesiącach odpowiedzialna za wypisywanie kar za złe parkowanie miejska spółka Emel zintensyfikowała polowanie na źle zaparkowane auta. Mandaty nie należą do najtańszych.

Kierowca, który przyłapany zostanie na złym parkowaniu pojazdu osobowego musi zapłacić 60 euro kary. Zazwyczaj na tym się nie kończy, gdyż konieczne jest uiszczenie jeszcze taksy za odblokowanie koła pojazdu, wynoszącej 66 euro. W przypadku zaś, gdy auto zostało już wywiezione na specjalny parking dla zablokowanych pojazdów konieczne jest pokrycie dodatkowej opłaty w wysokości 80 euro - powiedział PAP Life Pedro Prazeres ze spółki Emel.

Stołeczni kierowcy skarżą się, że władze Lizbony nie rozpieszczają zmotoryzowanych. Henriqueta Lalanda, urzędniczka zatrudniona w centrum stolicy, przyznaje, że znalezienie miejsca parkingowego w ciągu tygodnia pracy graniczy tam niemal z cudem. Poza tym człowiek stale próbuje oszczędzać w związku z systematycznymi cięciami zarobków budżetówki w naszym kraju. Nie stać mnie na wydawanie na postój w centrum miasta ponad 20 euro tygodniowo - wyjaśnia PAP Life Lalanda.

Tymczasem brak miejsc parkingowych i stosunkowo wysokie opłaty za parkowanie władze Lizbony próbują naprawiać nowatorskimi rozwiązaniami. Jednym z nich jest aplikacja dla telefonów komórkowych pomagająca znaleźć wolne miejsce do zaparkowania samochodu w stolicy.

Pierwsze testy systemu rozpoczęły się w dzielnicy Saldanha, gdzie na jednym z parkingów umieszczono pod asfaltem niewielkich rozmiarów czujniki. Monitorują one ruch pojazdów, informując o liczbie wolnych miejsc postojowych i wysyłając przez specjalną aplikację wiadomość dla kierowców.

Autorzy projektu planują, aby w dalszej kolejności uruchomić inteligentne czujniki parkingowe przy turystycznej Avenida da Liberdade oraz na równie mocno obleganym przez turystów Starym Mieście. Szacują, że dzięki zastosowaniu nowatorskiego rozwiązania natężenie ruchu w stolicy związane z poszukiwaniem miejsca postojowego może zmniejszyć się nawet o 30 proc.

Inną ciekawą inicjatywą w Lizbonie jest uruchomiona podczas tegorocznej jesieni możliwości płacenia za postój na parkingu za pośrednictwem smsa. Od połowy września każdy posiadacz pojazdu może zapłacić za postój przez telefon komórkowy. Wymogiem korzystania z innowacyjnego rozwiązania jest posiadanie aplikacji App ePark.

Testowane od ubiegłego roku w portugalskiej stolicy uiszczanie opłat za parkowanie przez internet zostało tymczasem odłożone w czasie. Niemniej jednak kierownictwo spółki Emel zapewnia, że wciąż będzie pracować nad unowocześnieniem form i opłat za postój w Lizbonie.

/ PAP Lifestyle | 26.11.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie