/ PAP Lifestyle | 11.09.2014

Polski kanał na YouTube dla niewidomych

Niewidomi i osoby niedowidzące będą mogły oglądać animacje łódzkiego Se-ma-fora na ogólnodostępnym kanale Se-ma-for TV na YouTube. Dzięki audiodeskrypcji poznają m.in. wyraz twarzy, przebieg akcji, scenerię czy kostiumy w filmie.

Animacje wyprodukowane w studiu Se-ma-for i poddane procesowi audiodeskrypcji do tej pory można było obejrzeć w kinie działającym przy łódzkim Se-ma-for Muzeum Animacji. Od września są one jednak dostępne dla każdego - można je oglądać i słuchać na kanale Se-ma-for TV w serwisie YouTube.

Audiodeskrypcja jest techniką polegającą na opisywaniu przez lektora wizualnej warstwy dzieła, np. obrazu czy tego, co się dzieje w filmie. Komentarze towarzyszące filmom zwracają uwagę m.in. na język ciała postaci, wyraz twarzy, przebieg akcji, scenerię, kostiumy.

- Dzięki zwięzłym opisom scen osoba niewidoma może bez trudu podążać za rozwijającym się wątkiem historii i lepiej zrozumieć, co dzieje się na ekranie. Audiodeskrypcje zostały tak stworzone, aby widz niewidomy mógł zapomnieć, że słucha, a obrazy automatycznie pojawiały się w jego wyobraźni - wyjaśniła Iwona Buchcic z Se-ma-fora.

Na kanale Se-ma-for TV znajdzie się w sumie osiem filmów animowanych - te z audiodeskrypcją będą pojawiać się w kolejne poniedziałki września i października o godz. 16. Wśród nich znajdą się takie animacje jak m.in. Danny Boy, Maska, Ichthys, Miasto płynie czy Piotruś i wilk.

W nagraniach wzięli udział łódzcy aktorzy: Patryk Steczek, Masza Steczek, Wojciech Poradowski, Michał Staszczak i Jacek Łuczak. Niektóre z głosów znane są z najnowszego serialu Se-ma-fora Parauszek i Przyjaciele.

Kanał (www.youtube.com/user/semafortv) wystartował w lutym prezentacją oscarowej animacji Piotruś i Wilk, a także filmu Danny Boy Marka Skrobeckiego. Obecnie zawiera niemal 40 filmów, które można oglądać bezpłatnie.

Se-ma-for Produkcja Filmowa jest następcą utworzonego w 1947 roku łódzkiego Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for, w którym powstały takie kultowe dziecięce seriale jak Miś Uszatek, Colargol czy Mały pingwin Pik Pok. Specjalnością łódzkiego studia jest poklatkowa animacja lalkowa.

Realizuje ono także klasyczne filmy rysunkowe, plastelinowe, wycinankowe, cyfrowe animacje 2D i 3D oraz filmy eksperymentalne. Do jego największych osiągnięć należy zrealizowany wspólnie z brytyjską firmą BreakThru film Piotruś i wilk nagrodzony Oscarem w 2008 roku. W ub. roku studio powróciło do tworzenia seriali dla najmłodszych produkcją Parauszek i Przyjaciele.

/ PAP Lifestyle | 11.09.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie