Z Lizbony Marcin Zatyka / PAP Lifestyle | 12.01.2015

Polski reżyser kręci gombrowiczowski "Kosmos" w Portugalii

Polski reżyser kręci gombrowiczowski "Kosmos" w Portugalii
[fot: Francisco Antunes/Flickr.com (CC BY 2.0) ]

Andrzej Żuławski kręci film oparty na powieści Witolda Gombrowicza Kosmos. Większość scen została zrealizowana w podlizbońskiej Sintrze.

Prace nad nowym obrazem Żuławskiego prowadzone były dotychczas na terenie gminy Sintra, a także na najwyższym masywie górskim Portugalii kontynentalnej Serra da Estrela, w północno-wschodniej części kraju.

Producentami Kosmosu, pierwszego po blisko piętnastu latach filmu Żuławskiego, są Leopardo Filmes oraz Alfama Filmes. Obie spółki należą do portugalskiego przedsiębiorcy filmowego Paulo Branco, który w przeszłości współpracował m.in. z Jerzym Skolimowskim.

Kręcone w Sintrze sceny miały miejsce zarówno wewnątrz prywatnych budynków, jak i w miejscach użyteczności publicznej. Przy realizacji filmu korzystano m.in. z wnętrz kościoła Św. Marii, Zamku Maurów, a także dworca kolejowego tej podlizbońskiej miejscowości.

Władze samorządowe Sintry mają nadzieję, że nowy obraz Żuławskiego pozwoli lepiej promować tę turystyczną miejscowość na świecie. Aby przyciągnąć ekipę polskiego reżysera portugalska gmina zrezygnowała z pobrania obowiązującej tam taksy od realizacji filmów w przestrzeni publicznej. Wynosi ona blisko 5 tys. euro.

- Cieszymy się, że tak wybitny artysta jak Żuławski postanowił nakręcić swój film właśnie u nas. Mamy nadzieję, że obraz ten pomoże w rozsławieniu naszego miasta na świecie - powiedział Joao Rosa z urzędu gminy w Sintrze.

Wsparcie podczas kręcenia filmu ekipie Żuławskiego okazały również władze gminy Covilha, gdzie w listopadzie 2014 roku miały miejsca zdjęcia do Kosmosu, a także portugalski Instytut Kina i Sztuki Audiowizualnej (ICA). Ta druga instytucja przekazała na ekranizację powieści Gombrowicza kwotę 200 tys. euro.

W nowym filmie Żuławskiego dominują aktorzy z Francji, Portugalii oraz Szwajcarii, w tym m.in. Jean Francois Balmer, Sabine Azema, Victoria Guerra, a także Ricardo Pereira i Antonio Simao.

Kosmos to ostatnia powieść napisana przez Witolda Gombrowicza. Została wydana po raz pierwszy w 1965 r. przez Instytut Literacki w Paryżu. Utwór opowiadając o wakacyjnej przygodzie Witolda i Fuksa w Zakopanem stanowi przypowieść o bezskutecznym poszukiwaniu sensowności świata.

74-letni Andrzej Żuławski jest jednym z najbardziej znanych na świecie polskich reżyserów. W swoim dorobku ma m.in. takie obrazy jak Wierność, Błękitna nuta, Szamanka oraz Kobieta publiczna.

Z Lizbony Marcin Zatyka / PAP Lifestyle | 12.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie