(BW) | 13.01.2015

"Polskie gówno" - jest zwiastun wściekłego musicalu Tymona Tymańskiego

"Polskie gówno" - jest zwiastun wściekłego musicalu Tymona Tymańskiego
[fot: Next Film]

Kontrowersyjny film Polskie gówno nakręcony na podstawie scenariusza Tymona Tymańskiego wejdzie na ekrany kin już 6 lutego. Nagrodzony na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni nagrodą publiczności wściekły musical, jak go nazywają twórcy, odsłania kulisy działania show-biznesu, a powstał w oparciu o doświadczenia zebrane podczas wielu lat kariery Tymańskiego. Śledząc losy zespołu Tranzystory, widzowie zajrzą na backstage, na którym rozgrywają się naprawdę hardcore'owe sceny.

W pierwszoplanowe role wcieliły się muzyczne legendy polskiej sceny rockowej: Tymon Tymański i Robert Brylewski. Partnerują im Filip Gałązka, Marcin Gałązka i Arkadiusz Kraśniewski jako zespół Tranzystory oraz Grzegorz Halama, Czesław Mozil, Arkadiusz Jakubik, Sonia Bohosiewicz, Jan Peszek, Marian Dziędziel i Bartłomiej Topa. W filmie pojawiają się również polscy muzycy i postacie show-biznesu: Krzysztof Skiba, Leszek Możdżer i Olaf Deriglasoff.

Fabuła filmu opowiada historię Jerzego Bydgoszczy - w tej roli Tymon Tymański, który już prawie zapomniał o rock'n'rollu, ale na szczęście rock'n'roll nigdy nie zapomniał o nim. Za sprawą Czesława Skandala, najdziwniejszego komornika RP (zagranego przez Grzegorza Halamę), pojawia się szansa na reaktywację starej kapeli. Bydgoszcz wciska ekipę Tranzystory do busa i rusza w trasę koncertową.

Zespół wraca na scenę, aby wypromować swoją płytę, przy okazji zagrać parę dzikich koncertów, zarobić nieco kasy i ostro poimprezować. Przynajmniej taki jest plan... Rzeczywistość jest jednak zgoła odmienna - sale koncertowe świecą pustkami, a kiedy muzykom trafia się lepiej płatna chałtura, większość kasy ląduje w kieszeni wąsatego komornika-managera. Obciachowe kluby, gminne festiwale i szkolne gale nie są szczytem marzeń Tranzystorów. Rozczarowani członkowie zespołu wystawiają swoje undergroundowe ideały na ciężką próbę i zgłaszają się do popularnego talent show. Jaką cenę przyjdzie im zapłacić za romans z bożkiem szołbizu? Jak ta próba odbije się na ich wieloletniej przyjaźni? Tego już nie będziemy zdradzać, by nie psuć widzom zabawy.

Zobacz zwiastun Polskiego gówna

W warstwie muzycznej Polskiego gówna usłyszeć będzie można utwory skomponowane przez Tymona Tymańskiego, Roberta Brylewskiego i Arkadiusza Kraśniewskiego. Opiekę artystyczną nad filmem pełnił Wojciech Smarzowski.

(BW) | 13.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie