/ PAP Lifestyle | 30.12.2014

Polskie kabarety doczekały się monografii

Polskie kabarety doczekały się monografii
[fot: Piotr Matusewicz/East News]

Na prawie 400 stronach opisano działalność ponad tysiąca polskich artystów kabaretowych z lat 1950-2000. Autorzy monografii, Andrzej Domagalski i Leszek Kwiatkowski, nie ograniczyli się do opisania podstawowych faktów. Czytelnik znajdzie w książce szereg anegdot i unikalnych zdjęć.

Inicjatorem napisania książki był Leszek Kwiatkowski, który od kilkudziesięciu lat jest producentem teatralnym i muzycznym. Książka jest podzielona na pięć rozdziałów, dekad. Każdy z nich rozpoczyna się od krótkiego wyjaśnienia sytuacji społeczno-politycznej danego 10-lecia. Po nim czytelnik znajdzie opis kabaretów działających w danych okresie (w porządku alfabetycznym).

- Dyktatowi socrealizmu poddali się również twórcy i artyści, chociaż większość z nich traktowało doktrynę jako zło konieczne. Od początku rządów władza tolerowała satyrę, o ile ideologicznie zgadzała się z przewodnią rolą partii i jej ostrze skierowane było w stronę wroga klasowego - można na przykład przeczytać we wstępie do opisu lat 1950-1959.

Drugim autorem jest Andrzej Domagalski, wieloletni dziennikarz, w przeszłości pracował jako dyrektor ds. programowych krakowskiego klubu studenckiego Rotunda.

- W latach 70. ubiegłego wieku studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, Krzysztof Majchrzak, Marek Siudym, Wiktor Zborowski i inni założyli kabaret. Chcieli, aby nazywał on się "KUR wie najlepiej". Władze uczelni zdecydowanie zaprotestowały, aby w nazwie grupy, która tworzą studenci było określenie kobiety lekkich obyczajów. Ostatecznie zmieniono nazwę na "Kur" - przytoczył on historię, którą można znaleźć z książce.

Czytelnik znajdzie w niej m.in. odpowiedź na pytanie jak kabaret Widelec pobił rekord Guinnessa. - Z okazji jubileuszu 10-lecia istnienia, w listopadzie 2007 r. zespół ten występował 24 godzin na scenie - powiedział Domagalski.

Autorzy we wstępie do książki składają ważne zastrzeżenie: Mamy świadomość, że w naszej publikacji pominięte zostały pewne kabarety i twórcy z nimi związani. Nie udało nam się mimo najszczerszych chęci do wszystkich dotrzeć, za co niniejszym zainteresowanych serdecznie przepraszamy. Liczymy, że drugie wydanie tej książki - za jakiś czas - będzie poszerzone i uzupełnione właśnie o te brakujące fragmenty - napisali Domagalski i Kwiatkowski. Książka ma być dostępna w sprzedaży w pierwszym półroczu 2015 r.

/ PAP Lifestyle | 30.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie