/ PAP Lifestyle | 13.01.2015

Poznaj lubuską przyrodę dzięki darmowej książce

Poznaj lubuską przyrodę dzięki darmowej książce
[fot: Kondzio1990/Wikimedia/CC BY-SA 3.0]

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. wydała trzy interesujące publikacje dot. ochrony przyrody woj. lubuskiego. Wśród nich jest kompendium wiedzy o rezerwatach przyrody oraz perełkach przyrodniczych regionu, jakimi są duże zwierzęta drapieżne.

Rezerwaty przyrody w województwie lubuskim to publikacja poświęcona najcenniejszym fragmentom lubuskiej przyrody. Książka jest kompendium wiedzy na temat rezerwatów przyrody oraz jedynym w swoim rodzaju przyrodniczym przewodnikiem po tej części kraju.

- Książka prezentuje najciekawsze zdjęcia i krótki opis wszystkich 64 rezerwatów przyrody, przedstawiając czytelnikowi niezwykłe walory przyrodnicze tych miejsc, godnych podziwu i ochrony. Ponadto w publikacji znajdziemy mapy z lokalizacją wszystkich opisanych rezerwatów - powiedział Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gorzowie Wielkopolskim.

Drugą interesującą pozycją, jest książką podsumowująca wiedzę na temat najrzadszych i najsilniej zagrożonych w kraju i Europie ptaków szponiastych, występujących na obszarze województwa lubuskiego. Należą do nich m.in. bielik, rybołów kania ruda i czarna czy orlik krzykliwy. Oddając się tej lekturze możemy dowiedzieć się, jaka jest ich liczebność na Ziemi Lubuskiej, w których jej zakątkach możemy je spotkać, czy też jakie działania podjęto w celu ochrony tych rzadkich i wspaniałych zwierząt.

Dzięki zastosowaniu ciekawej formy opisu, a także znakomitym fotografiom, autor publikacji wprowadza czytelnika w świat ptaków drapieżnych, takich jak orły, kanie czy rybołowy, prezentując nie tylko ich niepowtarzalne piękno, ale także problemy, z jakim zwierzęta te borykają się na co dzień w walce o przetrwanie w świecie zdominowanym przez człowieka.

- Ponadto, książka zawiera szereg informacji dotyczących sposobów realizacji ochrony czynnej tych zwierząt oraz ich siedlisk w województwie lubuskim, które jest ostoją wielu rzadkich gatunków ptaków szponiastych. Podniebnym drapieżnikom w naszym regionie z jednej strony sprzyja brak rozwiniętego przemysłu, a z drugiej duża lesistość i niewielkie zaludnienie - dodał Bielewicz, który jest autorem tejże publikacji.

Kolejnym opracowaniem z drapieżnikiem w roli głównej jest broszura pt. O wilku mowa. prezentująca informacje o statusie prawnym i zasadach ochrony wilka, który należy w Polsce do gatunku objętego ochroną ścisłą. Z książki dowiemy się także o zalecanych metodach i sposobach ochrony zwierząt hodowlanych przed tymi drapieżnikami. W Lubuskiem od kilku lat obserwuje się odradzanie populacji wilka, co jest potwierdzeniem poprawy stanu środowiska.

Wszystkie wymienione wyżej wydawnictwa można otrzymać bezpłatnie w RDOŚ w Gorzowie mieszczącej się w budynku Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Oczywiście ich nakład jest ograniczony. Książki zostały wydane pod koniec ub. roku.

/ PAP Lifestyle | 13.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie