/ PAP Lifestyle | 12.01.2015

Ritinis to litewski sport narodowy. To futbol z... dyskiem

Piłkarska reprezentacja Litwy nigdy nie grała w finałach mistrzostw świata czy Europy, w składzie nie miała wybitnych zawodników, jednak ten kraj doczekał się własnej odmiany futbolu. To ritinis, w którym rolę piłki pełni twardy, gumowy dysk.

Ritinis jest jedynym sportem narodowym na Litwie. Daleko mu jednak do popularności uwielbianej przez kibiców koszykówki. Najważniejszą rolę pełni ważący 600-700 gramów dysk o nazwie rypka (17 centymetrów średnicy, 2,5 cm grubości). Właśnie dlatego ta dyscyplina sportu nazywana jest czasem w Wilnie i innych miastach właśnie rypka. Znajduje się w programie TAFISA World Games, czyli Igrzysk Sportu dla Wszystkich.

Mecze odbywają się zazwyczaj na boiskach piłkarskich o wymiarach zazwyczaj ok. 105-110 na 60-68 metrów. Są jednak sporo krótsze, bowiem trwają 40 minut - dwie części po 20 minut. Drużyny składają się z siedmiu zawodników - bramkarza i sześciu graczy z pola. Na ławce rezerwowych jest kolejnych pięciu piłkarzy.

Bramki są identyczne jak w normalnym futbolu, a najważniejszym zadaniem rywalizujących jest skierowanie dysku do siatki. Nie jest to jednak łatwe, dlatego za każdego gola otrzymuje się aż trzy punkty.

Każdy zawodnik ma w ręku zakrzywiony na końcu kij - ritmuszę. Służy on do zatrzymywania dysku przez rywala. Nie można tego robić ręką, nogą czy w jeszcze inny sposób. Kiedy próba się powiedzie, dany gracz kładzie kij na trawie i wykonuje rzut w kierunku przeciwnej bramki. Rypka może przelecieć w powietrzu najwyżej 10-12 metrów, konieczny jest kozioł, a więc odbicie o ziemię.

Zgodnie z regulaminem gry, dysk można przekazać też któremuś z kolegów, nie trzeba koniecznie samemu wykonywać rzutu. W sytuacjach zagrożenia, kiedy rywal jest w miarę blisko pola karnego, poszczególni zawodnicy często kierują dysk na aut. Wykonywany jest zza linii bocznej, podobnie jak w piłce nożnej.

Jako pierwszy o przepisach rywalizacji w ritinis napisał Karolis Dineika już w 1923 roku. Dopiero pół wieku później powstała litewska federacja tego sportu. Wcześniej, bo w 1961 roku rozegrano pierwsze mistrzostwa kraju. O tej grze w swych XIX-wiecznych utworach pisali m.in. Maciej Kazimierz Wołonczewski i Simonas Daukantas (Szymon Dowkont).

W dawnych czasach spotkania rozgrywały między sobą nie tylko kluby sportowe, ale i wioski. Dyski zaś były wykonane z drzewa brzozowego.

/ PAP Lifestyle | 12.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie