/ PAP Lifestyle | 15.12.2014

Rocznie przejeżdża 100 tysięcy kilometrów

100 tys. kilometrów przejeżdża rocznie przez Polskę lider zespołu Feel Piotr Kupicha. Odpukać: szczęśliwie - podkreślił w rozmowie muzyk.

Zdobyłem już spore doświadczenie i wiem, co decyduje o bezpiecznej jeździe - powiedział Kupicha pytany o warunki bezpiecznej jazdy.

Przede wszystkim trzeba zwolnić, szczególnie w terenie zabudowanym. To nie może być tak, że z prędkością 100 km na godzinę wjeżdżamy w teren zabudowany, bo można tam spotkać dzieciaki, które wracają ze szkoły, i dorosłych, którzy - szczególnie w małych miejscowościach - czują się jak u siebie w domu, poruszają własnymi trasami, na pamięć, naginając zasady bezpieczeństwa. Tam naprawdę zdarzają się cuda. Musimy na to uważać, bo inaczej będzie tragedia. My kierowcy nie możemy przesadzać, a piesi muszą zachować zdrowy rozsądek. Za dzieci muszą myśleć dorośli.

W ubiegłym roku w Polsce co drugą śmiertelną ofiarą wypadku drogowego był pieszy. Możemy to zatrzymać, to nie jest problem, wystarczy o tym mówić głośno, żeby zakładać kurtkę z odblaskami albo opaski odblaskowe - bo to naprawdę może uratować życie. Naprawdę warto, a szczególnie u dzieci - powiedział Kupicha.

Ja zakładam odblaski, a szczególnie, że chodzę po górach i stąd wiem, że w kurtkach jest mnóstwo odblasków. Jeżdżę też na rowerze i wiem, że trzeba być widocznym; a jeżdżąc na motocyklu warto mieć specjalne kamizelki z odblaskami, dzięki którym można być widocznym i w deszczu, i we mgle - powiedział muzyk.

Odblaski nie tyle mogą, co muszą uratować życie, jest bardzo duży procent osób, które prawdopodobnie przez to, że są niewidoczne, giną na drodze - stwierdził Kupicha.

Artysta wziął udział w Krakowie w tegorocznym finale organizowanego przez małopolską policję konkursu Odblaskowa Szkoła, w ramach którego w ciągu 5 lat blisko 300 tys. uczniów z ponad 1500 szkół podstawowych wyposażonych zostało w różnego rodzaju elementy odblaskowe i kamizelki odblaskowe.

Według statystyk policji, po wprowadzeniu od września obowiązku posiadania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po drogach po zmierzchu i z dala od zabudowań, liczba pieszych zabitych na drogach zmniejszyła się o 30 proc.

/ PAP Lifestyle | 15.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie