/ PAP Lifestyle | 20.09.2014

Rowerem do pracy? To łagodzi stres

Rowerem do pracy? To łagodzi stres
[fot: PAP/Łukasz Ogrodowczyk ]

W tym tygodniu obchodzimy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. To dobry czas, by przesiąść się na rower, czyli najbardziej zielony środek transportu.

Dojeżdżanie do pracy rowerem łagodzi stresy. Co za tym idzie, pracownicy są bardziej skupieni na pracy, odnoszą większe sukcesy, mają więcej energii i rzadziej chorują niż ci zmotoryzowani. Udowodnili to brytyjscy naukowcy na zlecenie firmy Cyclescheme, największego w Wielkiej Brytanii dostawcy bezpłatnych rowerów. W badaniu brało udział 2500 rowerzystów i 100 pracodawców.

Z kolei w amerykańskich badaniach Urban Land Institute ponad połowa osób wyraziła chęć mieszkania w dzielnicy przyjaznej dla niezmotoryzowanych, blisko tras transportu publicznego. W Polsce obserwujemy podobny trend.

Jakub Zagórski, dyrektor marketingu i komunikacji w Skanska Residential Development Poland mówi: Z badań Skanska wynika, że w nowoczesnych firmach nawet do 10 procent pracowników wybiera rower jako środek transportu. Naci klienci kupując mieszkanie zwracają coraz większą uwagę na obecność ścieżek rowerowych obok osiedla oraz na dostępność schowków na rowery i stojaków.

Obecnie trwający w całej Unii Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to okazja do zmiany nawyków i zostawienie samochodu w domu. Akcję zainicjowała Komisja Europejska w 2002 roku i do dziś cieszy się dużym powodzeniem. W ciągu tego tygodnia są organizowane happeningi, spotkania, debaty. Wszystko po to, żeby przekonać mieszkańców europejskich miast do używania transportu publicznego i rowerów.

Polskie miasta aktywnie włączają się w akcję. W Krakowie prezentowane są ekologiczne pojazdy i Międzynarodowy Festiwal Filmów Rowerowych. W Lublinie można przewieźć koleją rower za symboliczną złotówkę, a w Warszawie na gości praskich zajezdni czekają liczne atrakcje.

Akcję zakończy Dzień bez Samochodu. W wielu miastach za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego będzie można dojechać do pracy komunikacją miejską za darmo.

/ PAP Lifestyle | 20.09.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie