(red.MR) / PAP Lifestyle | 12.01.2015

Zobacz samochód przyszłości od Mercedesa

Samochód przyszłości od Mercedesa. Wnętrze jak... salon
[fot: Mercedes-Benz]

Wizję luksusowego pojazdu przyszłości przedstawił Mercedes-Benz podczas targów elektroniki użytkowej CES 2015 w Las Vegas. Futurystyczny samochód sam się prowadzi, a jego pasażerowie mogą się zająć pracą lub rozrywką. Według prognoz analityków firmy Gartner, do 2018 jeden na pięć samochodów poruszających się po drodze będzie samoświadomy i będzie w stanie przekazywać informacje na temat stanu technicznego, lokalizacji, czy sytuacji na drodze.

Prototypowy autonomiczny pojazd badawczy Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion (ang. luksus w ruchu) w założeniu konstruktorów ma być przykładem epokowej zmiany w motoryzacji, która czeka nas w przyszłości - samochody ze środków transportu staną się prywatną przestrzenią wypoczynkową.

Przestronna kabina F 015 została wyposażona w cztery komfortowe obrotowe fotele, pozwalające pasażerom siedzieć naprzeciwko siebie. Czas spędzony w podróży mogą oni wykorzystać na pracę, odpoczynek, rozrywkę albo rozmowę. By ułatwić wsiadanie i wysiadanie, elektrycznie sterowane siedzenia obracają się po otwarciu drzwi o 30 stopni w zewnętrznym kierunku.

Napędzany elektrycznie pojazd został naszpikowany systemy multimedialnymi służącymi do wymiany informacji między podróżującymi, oprogramowaniem pojazdu i otoczeniem. Informacje przekazywane są za pośrednictwem sześciu ekranów harmonijnie zintegrowanych z kokpitem instrumentów oraz bocznymi i tylnymi panelami. Pasażerowie mogą intuicyjnie sterować funkcjami pojazdu za pomocą gestów, ruchów gałek ocznych lub poprzez polecenia dotykowe.

Jak przypominają przedstawiciele niemieckiej firmy, prognozy demograficzne przewidują, że do 2030 roku liczba aglomeracji zamieszkiwanych przez ponad 10 milionów osób wzrośnie z obecnych około 30 do ponad 40. Odpowiedzią na oczekiwania zamożnych mieszkańców wielkich miast przyszłości ma być właśnie F 015, który będzie chronił najcenniejsze osobiste dobra luksusowe w XXI wieku, czyli prywatną przestrzeń i czas.

(red.MR) / PAP Lifestyle | 12.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie