/ PAP Lifestyle | 5.01.2015

Jej smakiem zachwycali się carowie rosyjscy

Smakiem Goldwasser zachwycali się carowie rosyjscy
[fot: goldwasser.pl]

Jej smakiem zachwycali się carowie rosyjscy Piotr I i Katarzyna Wielka. Goldwasserem - bo o tej gdańskiej wódce mowa - wznoszono toast w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza. Ziołowo-korzenny likier z płatkami złota wciąż jest jednym z symboli Gdańska.

Kto chce dziś spróbować tego trunku, a gdy zasmakuje, kupić do degustacji w innych okolicznościach, powinien wstąpić do restauracji - jakżeby inaczej - Goldwasser przy Długim Pobrzeżu nad Motławą, obok zabytkowego Żurawia.

Gdańska restauracja podaje klientom Goldwassera produkowanego specjalnie na jej zamówienie w północnych Niemczech. Gdzie dokładnie, to akurat tajemnica.

- Nie mogę wszystkiego zdradzić, ale ta sama firma produkowała też alkohol przed II wojną światową w Malborku - powiedział PAP właściciel restauracji Godwasser Wolfgang Dockerill.

Jego zdaniem, miasto Gdańsk może być dumne, że właśnie tu przed wiekami zaczęto wytwarzać Goldwassera. - Tak jak, na przykład, symbolem hanzeatyckiej Lubeki jest marcepan, tak symbolem hanzeatyckiego Gdańska jest Goldwasser - uważa Dockerill.

Goldwasser jest absolutnie genialnym produktem. Twórca tego trunku świetnie bowiem rozumiał, że alkohol to nie tylko kwestia smaku, ale też wyglądu. Proszę spojrzeć, jak te płatki złota pływają w butelce, jak lśnią - mówi z zachwytem właściciel gdańskiej restauracji. Jak sam przyznaje, choć nie jest wielkim miłośnikiem likierów, to Goldwassera popija z przyjemnością.

Klienci restauracji mogą kupić Goldwassera także na wynos. Oferowane są półlitrowe butelki wraz z m.in. ozdobnymi kieliszkami. Można mieć też legendarny gdański likier w czerwonej, welurowej sakiewce. Niemniej atrakcyjna jest etykieta napoju. Umieszczony na niej anioł, w zależności od kąta padania światła, raz ma oczy zamknięte, a raz otwarte.

Jakby tego było mało, restauracja Goldwasser ma kilkadziesiąt metrów obok własną manufakturę produkującą praliny. Czekoladki nadziewane są wiadomym likierem. Mniej wyrafinowani smakosze czekolady mogą skusić się na słodkości o smaku tradycyjnym i lawendowym - oba rodzaje pralin są ozdobione ... płatkiem złota.

Historia Goldwassera (dosł. Złota woda) sięga końca XVI wieku, kiedy to do miasta nad Motławą sprowadził się z Lier (dzisiejsza Belgia) we Flamandii Ambrosius Vermoellen. Zaczął on produkować likier przy ulicy Szerokiej 52 w powstałej w 1598 r. restauracji Der Lachs (Pod Łososiem). Nazwa tej ryby kojarzona była ze szczęściem i dobrobytem. Gdańska wódka szybko zyskała wielu amatorów, także w Europie. Trunek posyłano do Rosji, gdzie delektowali się nim car Piotr I i caryca Katarzyna Wielka. Likier z Gdańska trafiał też na dwór króla Francji Ludwika XIV.

Wyjątkowy smak Goldwasser zawdzięczał unikatowej kompozycji ponad 20 ziół i korzeni. W nalewce pomieszano m.in. anyż, kardamon, kolendrę, jałowiec, macierzankę, cynamon, lawendę i goździki czy anyż, a na dnie butelki spoczywały płatki 22-karatowego złota.

Alkoholowy biznes po śmierci Vermoellena prowadzili jego synowie i kolejne osoby związane z rodziną. W okresie międzywojennym Goldwassera zaczęto produkować także w Berlinie. Podczas walk o wyzwolenie Gdańska w 1945 r. probiernia trunku w restauracji uległa zniszczeniu. W latach PRL słynną gdańską nalewkę produkowano w zakładach państwowych w Starogardzie Gd. oraz Poznaniu.

Od początku lat 70. ubiegłego wieku Goldwassera produkuje zakład w Hardenbergu, który utrzymuje, że jako jedyny na świecie robi to według oryginalnej receptury. - Goldwasser robiony na nasze zamówienie ma jednak lepszy smak - przekonuje Dockerill.

Produkcją alkoholu pod nazwą Ambrosja Goldwasser, nawiązującą do tradycji słynnej nalewki, zajmuje się też jeden z zakładów w Straszynie (Pomorskie).

O Goldwasserze rozpisywano się na kartach literatury. Miasto Gdańsk, niegdyś nasze, będzie znowu nasze! - taki toast kieliszkiem gdańskiego trunku wznoszono w jednej z ksiąg epopei narodowej Panu Tadeuszu. O alkoholu pochodzącym z miasta nad Motławą, oprócz Mickiewicza, wspominali też w swojej twórczości przed wiekami jeden z reformatorów niemieckiego teatru Gotthold Ephraim Lessing i jego rodak, pisarz i poeta Heinrich von Kleist. W ubiegłym stuleciu Goldwassera w swoich utworach wymieniali Julian Tuwim i Magdalena Samozwaniec.

/ PAP Lifestyle | 5.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie