/ PAP Lifestyle | 10.12.2014

Smartfony przejmą użytkowników przewodników turystycznych?

Smartfony przejmą użytkowników przewodników turystycznych?
[fot: Phil Roeder/CC/Flickr.com]

Odsłuchać historię zabytku, obejrzeć krótki film na jego temat a nawet wizualizację 3D - to wszystko umożliwia mobilna aplikacja do zwiedzania wielkopolskiej gminy Poniec. Jej twórcy przekonują, że czegoś takiego nie mają nawet największe polskie miasta.

Gmina Poniec leży na malowniczym obszarze doliny polodowcowej na Wysoczyźnie Leszczyńskiej. Po niej właśnie przebiega trasa turystyczna wytoczona przez właśnie ukończonego i zaprezentowanego Mobilnego Asystenta Turystycznego.

MAT poprowadzi każdego turystę od stojącego na rynku ratusza z 1843 roku, przez ciekawe i zabytkowe obiekty w całej gminie: kościoły, domy, budynki gimnazjum i przedszkola. Poprowadzi też w miejsce nieistniejących już miejskich bram. Z MAT-em, dzięki nowym technologiom, będzie można zobaczyć dokładnie ich wygląd.

Przy każdym punkcie wycieczki znajduje się specjalna tablica. Wystarczy naprowadzić na nią kamerę telefonu, by odsłuchać historię obiektu, obejrzeć film, czy zobaczyć model 3D istniejących lub dawnych budowli. Cyfrowe repliki obiektów są wiernym odwzorowaniem oryginału, poczynając od samej bryły, kończąc na detalach, takich jak np. witraże w oknach. Przygotowanie samej aplikacji zajęło 9 miesięcy. Jak przekonują jej twórcy, największym wyzwaniem było zaprojektowanie modeli 3D dawnych bram Ponieca. Było to o tyle trudne, że nawet znalezienie informacji, jaki miały kształt, wygląd, kolor było bardzo trudne.

Obecnie MAT znajduje się w sklepach AppStore, Google Play oraz Windows Store, gdzie czeka na akceptację moderatorów, po czym zostanie opublikowany jako darmowa aplikacja dla każdego użytkownika smartfona. MAT jest aplikacją, która została przygotowana z myślą zarówno o najmłodszych użytkownikach, jak i zwiedzających Poniec seniorach. Do jej pełnego użytkowania potrzebna jest w zasadzie tylko sprawna kamera, oraz GPS w urządzeniu, z którego chcemy korzystać.

/ PAP Lifestyle | 10.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie