2014-09-01 06:30:00

Sto mumii w jednym grobowcu

1/4
Prof. Niwiński być może już w tym roku odsłoni nieznany dotąd grobowiec
fot: Kamil Zachert

Od 1999 roku prof. Andrzej Niwiński pracuje przy jednym z najcenniejszych zabytków Egiptu - słynnej świątyni Hatszepsut. Jego zespół początkowo miał tylko za zadanie chronić bezcenny obiekt przed uszkodzeniem - nad świątynią znajdują się tony kamieni, które trzeba na bieżąco usuwać. Okazało się jednak, że skały mogą skrywać nieodkryty jeszcze grobowiec  kapłana i dostojnika Herhora. Egiptolog sądzi, że od sensacyjnego odkrycia dzieli go już tylko kilka tygodni kopania. Jest szansa, że jeszcze w tym roku otworzy komorę, w której może być nawet sto mumii. W rozmowie z MenStream.pl badacz opowiada też o sytuacji w Egipcie po rewolucji i tłumaczy, dlaczego woli omijać ciemne warszawskie zaułki, a nie boi się chodzić po najgorszych dzielnicach Luksoru.

MenStream.pl: Kiedy wraca Pan na wykopaliska?

Prof. Andrzej Niwiński: Jeśli wszystko pójdzie gładko, to w pierwszej połowie października.

Przed zakończeniem poprzedniego sezonu badawczego zapowiadał Pan, że jest o krok od sensacyjnego odkrycia nieznanego nikomu wcześniej grobowca, że to kwestia tygodni. Według mojej rachuby, tym razem powinniście się już do niego dokopać.

Kilka tygodni powinno zająć odnalezienie wejścia do grobowca, czyli tak naprawdę usunięcie kolejnych warstw kamieni, które go ukrywają. Pracujemy na skalnej półce nad słynną świątynią Hatszepsut. Koncesja, o którą się ubiegam, dotyczy właśnie tego: usuwania kamieni. Wejście do wnętrza grobowca to już zupełnie inna bajka.

Trzeba będzie prosić o kolejne pozwolenie?

Trzeba będzie wezwać specjalną komisję, która przyjedzie na miejsce, przyjrzy się temu wejściu i wyda zgodę na jego otwarcie. Być może zrobią to z marszu, a być może pojadą do biura, naradzą się i wydadzą decyzję dopiero po kilku dniach. Wtedy będę mógł oficjalnie mówić o otwieraniu i badaniu grobowca.

Nie obawia się Pan, że setki albo tysiące lat wcześniej ktoś już otworzył ten grobowiec i w środku nie będzie żadnej mumii?

Jestem całkowicie pewny, że jeśli w ogóle jest tam jakikolwiek grobowiec, to nikt wcześniej go nie otworzył i w środku czeka na nas mumia jakiegoś dostojnika, prawdopodobnie Herhora. Pewnie nie będzie tam osamotniona, nie zdziwiłbym się, gdybym znalazł tam i sto zmumifikowanych ciał.

Na następnej stronie czytaj, jakie są szanse na wejście do grobowca jeszcze w tym roku

Tomasz Sąsiada

Tomasz Sąsiada | 1.09.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie