| 15.01.2015

Szczecin opanują ergometry wioślarskie

Szczecin opanują ergometry wioślarskie
[fot: PAP/Maciej Kulczyński ]

Już niebawem w Szczecinie każdy fan wioślarstwa będzie mógł spróbować swoich sił na coraz popularniejszym ergometrze wioślarskim, czyli urządzeniu do treningu wioślarskiego. Okazją do tego są zawody, na których obok kilkuset zawodowców wystąpią także amatorzy.

Pod koniec stycznia szczecińską halę widowiskowo-sportową wypełni kilkuset najlepszych polskich i zagranicznych zawodników, którzy wezmą udział w prawdziwym święcie wioślarstwa. Wtedy zaplanowano trzy zawody na ergometrach; 24. Mistrzostwa Polski, po raz pierwszy w Polsce Mistrzostwa Europy oraz zawody dla amatorów.

Podczas Szczecin Euro Championships - bo taką nazwę noszą zmagania amatorów - każdy szczecinian oraz fan wioślarstwa będzie mógł spróbować swoich sił na ergometrze. Nie ma tu limitu wiekowego, dlatego do rywalizacji organizatorzy zachęcają zarówno młodych entuzjastów ergometrów, jak i tych nieco starszych. Nie potrzebna jest także żadna licencja zawodnicza, liczą się emocje i świetna zabawa.

A te niewątpliwie pomoże zapewnić specjalny program, który w czasie rzeczywistym będzie pokazywał odległość pokonaną przez zawodników i dystans pomiędzy nimi. Transmisję z zawodów będzie można zobaczyć online w internecie oraz na telebimach.

Na hali będą stały 24 ergometry do wyścigów i ponad 40 ergometrów treningowych do rozgrzewek. Zawodnicy wystartują na dystansach 2000 metrów i 1000 metrów w przypadku zawodników niepełnosprawnych.

Były zawodnik wioślarski medalista olimpijski oraz wielokrotny mistrz świata i Europy Marek Kolbowicz mówi, że ergometry są coraz popularniejsze, dziś już w każdym klubie fitness można się na nie natknąć. Jak mówi, ich zaletą jest to, że angażują niemal wszystkie partie mięśni.

Kolbowicz nie wyobraża sobie współczesnego wioślarstwa bez ergometrów. Pierwszy raz spotkał się z typem ergometru, który będzie wykorzystywany podczas szczecińskich zawodów, w 1988 r. To było ciężkie i wyczerpujące spotkanie, o którym nie może zapomnieć do dzisiejszego dnia - żartuje.

| 15.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie