(TS) | 8.01.2015

Tadeusz Konwicki nie żyje

Tadeusz Konwicki nie żyje
[fot: REPORTER]

Wczoraj po latach walki z chorobą zmarł Tadeusz Konwicki. Uznany pisarz, reżyser i scenarzysta, autor między innymi Małej Apokalipsy i Ostatniego dnia lata miał 88 lat. Był współtwórcą polskiej szkoły filmowej, laureatem dziesiątek wyróżnień i nagród, w tym Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis i nagrody filmowej Orzeł.

Konwicki urodził się w Wilnie i - jak mówił - to zdeterminowało jego późniejsze podejście do własnej twórczości. Nigdy nie oglądał ani czytał swoich skończonych dzieł, tłumacząc ten fakt wileńskim wychowaniem i wpojoną skromnością.

Uczęszczał do gimnazjum w Wilnie. Kiedy wybuchła wojna i Niemcy dotarli na Litwę, szkoła została zamknięta, a Konwicki zajął się pracą jako robotnik kolejowy i pomocnik elektryka.

W 1944 roku przystąpił do konspiracyjnej matury, a później został żołnierzem podziemia. Walczył w antyradzieckiej partyzantce. Zaczął studiować filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jako reportażysta debiutował w 1946 roku, wtedy też dostał pracę w krakowskim tygodniku społeczno-kulturalnym Odrodzenie jako korektor, a później redaktor techniczny, publikując zarazem na jego łamach swoje pierwsze dzieła.

Kiedy pismo przeniosło redakcję do Warszawy, wraz z nim przeprowadził się Konwicki. Przepisał się z krakowskich studiów filologicznych na warszawski uniwersytet (ostatecznie jednak dyplomu nie obronił). Tam jego kariera pisarska nabrała tempa, stał się on jednym z bardziej znanych twórców nurtu socrealistycznego, pomagał też przy budowie krakowskiej Nowej Huty, w 1952 roku wstąpił do PZPR.

Ostatecznie, od połowy lat 50., zaczął od niego odchodzić od idei socrealistycznych, a w latach 60. popadł w konflikt z komunistami. Z legitymacji PZPR zrezygnował w 1966 roku.

W tym samym czasie Konwicki zaangażował się w twórczość filmową. Był jednym z współtwórców tak zwanej polskiej szkoły filmowej (do której reprezentantów należeli między innymi Wojciech Jerzy Has, Jerzy Kawalerowicz, Kazimierz Kutz, Janusz Morgenstern, Andrzej Munk i Andrzej Wajda).

Konwicki często współpracował z Jerzym Kawalerowiczem (pomagał na przykład przy pisaniu scenariusza Faraona i Matki Joanny od aniołów), był reżyserem między innymi Salta, Lawy i Ostatniego dnia lata.

Był laureatem dziesiątek nagród i wyróżnień, ostatnio, w 2012 roku Gazeta Wyborcza przyznała mu tytuł Człowieka Roku.

(TS) | 8.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie