| 31.01.2017

Technologie AR i VR - czym są i do czego służą?

Technologie AR i VR - czym są i do czego służą?
[fot: ]

VR, czyli wirtualna rzeczywistość oraz AR, czyli rzeczywistość rozszerzona, to dwie bardzo szybko rozwijające się technologie, które w ciągu najbliższych kilku lat mają szansę zupełnie zrewolucjonizować nie tylko rynek gier, ale i inne sfery życia. Na czym polegają, czym różnią się od siebie i wreszcie - do czego służą?

Zarówno rozszerzona, jak i wirtualna rzeczywistość są technologiami potrafiącymi wywołać spektakularne wrażenia u użytkownika. Technologia rzeczywistości rozszerzonej często bywa mylona z rzeczywistością wirtualną, jednak nie są one tożsame. O ile AR nakłada nowe elementy na realną rzeczywistość, VR tworzy zupełnie nowy, oddzielny świat w który przenoszony jest użytkownik.

Wirtualna rzeczywistość – inny świat na wyciągnięcie ręki

Czym jest VR? To technologia, która wymaga użycia specjalnego sprzętu, takiego jak gogle HTC Vive, czy okulary Gear VR. Po nałożeniu, gogle VR pozwalają użytkownikowi doznawać wrażeń odpowiadających doświadczaniu konkretnej sytuacji – na przykład jazdy rowerem górskim, latania czy też pobytu w sali konferencyjnej wraz z kolegami podczas firmowej narady.

Gogle do wirtualnej rzeczywistości takie, jak Oculus Rift lub okulary Gear VR, mogą być zatem wykorzystane do różnorakich celów: zarówno do stworzenia realistycznych, mocnych wrażeń podczas gier przygodowych, jak i do symulacji rzeczywistości podczas treningów (przydatne w szkoleniach pilotów, strażaków czy innych pracowników służb). Technologia VR staje się też coraz łatwiej dostępna. Jeszcze niedawno na specjalne gogle trzeba było wydać niemałą kwotę (w chwili premiery gogle Oculus Rift kosztowały prawie 600 dolarów), teraz są jednak dostępne tańsze możliwości, na przykład okulary Gear VR.

Rzeczywistość rozszerzona – nowy element znajomego świata

AR, czyli augumented reality, to technologia, która pozwala na „nałożenie” na rzeczywistość dodatkowego elementu wizualnego. Z tym pomysłem spotykaliśmy się często w filmach science-fiction, w których pojawiał się motyw rozmowy z awatarem człowieka, wyglądającym zupełnie jak realna postać. Dzięki tej właśnie technologii, możliwe jest pójście na koncert nieżyjącego już artysty – tak naprawdę na scenie występuje jego awatar.

Technologia AR nie potrzebuje specjalnego sprzętu, gdyż często współpracuje ona z urządzeniami przenośnymi za pomocą specjalnych aplikacji – dzięki temu możliwe są na przykład wyskakujące z ekranu, trójwymiarowe reklamy lub wiadomości.

Podobieństwa i różnice technologii

Obydwie technologie zostały stworzone w celu wzbogacenia doświadczeń użytkownika. Stają się one stopniowo coraz bardziej oczywistym elementem codziennego życia, pomimo iż jeszcze kilka-kilkanaście lat temu, były pomysłami znanymi szerszemu gronu odbiorców jedynie z filmów science-fiction. Zarówno VR, jak i AR mają także bardzo duży potencjał niekomercyjny – na przykład z technologii VR skorzystano już, lecząc syndrom stresu pourazowego. Rozwój rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości pokaże, czy mogą one współpracować, aby zapewnić użytkownikom jeszcze silniejsze doświadczenia.

| 31.01.2017

Udostępnij

Najnowsze galerie