/ PAP Lifestyle | 24.11.2014

Auto na wodór za 66 tys. euro? W 2015 roku

Toyota Mirai - rewolucyjne auto na wodór kupisz w 2015 roku
[fot: PAP/EPA]

15 grudnia 2014 roku Toyota rozpoczyna w Japonii sprzedaż zupełnie nowego modelu o nazwie Mirai napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi. Na wybranych rynkach europejskich rewolucyjny pojazd pojawi się we wrześniu 2015 roku.

Pojazd, wykorzystując wodór - paliwo przyszłości - jako źródło energii elektrycznej, wyznacza w dzisiejszej motoryzacji nowe standardy w dziedzinie parametrów środowiskowych, a przy tym oferuje osiągi, komfort jazdy i funkcjonalność, znane z tradycyjnych samochodów napędzanych silnikami spalinowymi.

System Ogniw Paliwowych Toyoty (Toyota Fuel Cell System, TFCS) wykorzystuje zarówno technologię ogniw, jak i technologię hybrydową. Toyota wynalazła i opatentowała w trakcie badań nad nowym, autorskim napędem system ogniw paliwowych, oraz zbiorniki sprężonego wodoru, co daje firmie olbrzymią przewagę nad pozostałymi producentami. Napęd TFCS jest bardziej efektywny energetycznie od każdego znanego do tej pory silnika spalinowego, jednocześnie nie emitując dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń. Użytkownicy Toyoty Mirai będą mieli do dyspozycji ten sam poziom komfortu, osiągów i funkcjonalności, jakim cechują się współczesne pojazdy segmentu D. Oznacza to m.in. duży zasięg pojazdu, oraz pełne tankowanie wodoru w zaledwie trzy minuty.

Wodór można pozyskiwać zarówno z zasobów naturalnych, jak i z np. z przetwarzania odpadów ściekowych. Można go także pozyskiwać z wody, w tym poprzez wykorzystanie energii odnawialnej, pochodzącej z elektrowni słonecznych lub wiatrowych. Po sprężeniu, wodór ma wyraźnie większą od współczesnych akumulatorów gęstość energetyczną, do tego można go relatywnie łatwo przechowywać i transportować. Właśnie dlatego z wodorem wiąże się dziś największe nadzieje, traktując go jako potencjalne źródło energii do różnych zastosowań. Samochody z ogniwami paliwowymi już teraz są w stanie produkować energię elektryczną z wodoru, przez co stają się istotnym czynnikiem rozwoju technologicznego.

W Europie Mirai pojawi się we wrześniu 2015 roku w Wielkiej Brytanii, Danii i Niemczech. Na pozostałe rynki trafi w 2017 roku. Plan sprzedaży to 50-100 samochodów rocznie (2015 i 2016 rok). Szacowana cena w Niemczech: 66 tys. euro plus VAT.

/ PAP Lifestyle | 24.11.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie