| 1.11.2014

Mają tam najlepsze murale po Nowym Jorku

W Łodzi mają najlepsze murale po Nowym Jorku. Zobacz kto przyjeżdża je tworzyć
[fot: PAP/Grzegorz Michałowski ]

Grafiki Andrzeja Pągowskiego nałożone na wybrane mury łódzkich budynków znajdą się kolekcjonerskim kalendarzu Virako na 2015 rok. Całkowity dochód ze sprzedaży kalendarza Street Art by Andrzej Pągowski przeznaczony zostanie na wsparcie świetlic środowiskowych w Łodzi.

Tegoroczne wydawnictwo przedstawia Łódź widzianą oczami Andrzeja Pągowskiego, wybitnego polskiego plakacisty i grafika. Na mapie inspiracji dla artysty znalazły się m.in. rzeźby w parku Śledzia, budynek zabytkowej elektrociepłowni EC1, podwórka z łódzkich ulic: Tuwima, Sienkiewicza i Narutowicza, mury Szkoły Filmowej oraz Łódź Art Center.

Łódź nazywana jest polską stolicą murali i street artu. Od 2011 r. do miasta zapraszani są najwięksi twórcy tego nurtu, czego efektem jest ponad 30 prac wielkoformatowych murali, które doceniane są na świecie. Portal Bored Panda uznał, że ciekawszy i lepszy street art można zobaczyć tylko w Nowym Jorku, a CNN porównywał łódzkie murale do działalności Banksy'ego.

Zobacz łódzkie murale i ich lokalizację

Motywem przewodnim kolekcjonerskiego kalendarza 2015 r. jest właśnie street art. Andrzej Pągowski nałożył na łódzkie mury swoje wyraziste grafiki i w ten sposób zamienił je w kolorowe obrazy.

- Pągowski na płótno miejskiej przestrzeni nałożył swój świat, przemyślenia i soczystą paletę barw. Pokazał także, że mur, który dla wielu jest barierą nie do pokonania, może być narzędziem do wyrażenia swoich uczuć i pasji - mówi pomysłodawca projektu - Krzysztof Witkowski, prezes firmy Virako.

Początkiem każdego dzieła było zdjęcie. Fotografie tajemniczych i nastrojowych miejsc w Łodzi stanowiły inspirację dla artysty, który nakładając na nie stworzone przez siebie grafiki, ożywił elementy przestrzeni. Pągowski nie ograniczył się jednak jedynie do form wirtualnych. Na jednej ze ścian pofabrycznej przestrzeni Monopolis pozostawił ilustrację pływaka oddającego skok.

- To jedna z moich ulubionych grafik, jest bowiem pełna ukrytych znaczeń i alegorii. Dla jednych skoczek symbolizować będzie odwagę i gotowość do przełamywania barier. Dla innych z kolei podejmowanie ryzyka i chęć zmiany. Mam nadzieję, że wszyscy jednak zobaczą to, co dla mnie najważniejsze - że z dnia na dzień Łódź staje się coraz piękniejsza - podkreśla artysta.

Street Art by Andrzej Pągowski to dwanaście ilustracji inspirowanych Łodzią. Do projektu autor zaprosił także czwórkę przyjaciół ze świata teatru, filmu i muzyki, wśród nich m.in. Andrzeja Wajdę i Urszulę Dudziak, których graficzne wizerunki wirtualnie umieścił na wybranych łódzkich ścianach.

Premierę kalendarza zaplanowano na 20 listopada. Zostanie on wydany - jak co roku - w limitowanym nakładzie, a cały dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na pomoc dzieciom z łódzkich enklaw biedy - na wsparcie świetlic środowiskowych w ramach programu Szczęśliwe Podwórka.

Andrzej Pągowski - plakacista i grafik - w swoim dorobku ma ponad 1200 plakatów wydanych w Polsce i za granicą. Specjalizuje się w ilustracji książkowej i prasowej, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia także malarstwo.

Ma na koncie liczne nagrody polskie i zagraniczne. Jego prace znajdują się w najsłynniejszych muzeach świata m.in. w Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku, w Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellans Artes w Madrycie oraz Muzeum Plakatu w Warszawie. W Muzeum Kinematografii w Łodzi znajduje się ponad 200 plakatów filmowych jego autorstwa.

Tak powstawały zdjęcia do kalendarza Virako na 2014 r.

Pierwszy kolekcjonerski kalendarz Virako stworzył duet łódzkich fotografów - Joanna Pawłowska i Filip Maranda. Każda edycja tego wydawnictwa tworzona jest przez innego artystę związanego z fotografią, grafiką czy malarstwem. Kalendarze zdobiły już m.in. grafiki Janusza Kaniewskiego czy fotografie Chrisa Niedenthala oraz Jodi Bieber, laureatki nagrody World Press Photo 2011.

| 1.11.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie