/ PAP Lifestyle | 30.06.2014

Warsztaty kowalskie w Wojciechowie. Popatrz jak pracują w kuźni

Warsztaty kowalskie w Wojciechowie. Popatrz jak pracują w kuźni
[fot: PAP/Wojciech Pacewicz]

Ochrona i zachowanie tradycji kowalstwa jest celem ogólnopolskich warsztatów, które jutro rozpoczną się w Wojciechowie w województwie lubelskim. To już 20. edycja zajęć, które ukończyło dotychczas około trzysta osób.

Warsztaty kowalskie organizowane są w Wojciechowie corocznie od 1995 roku, działa tu Stowarzyszenie Kowali Polskich.

- Dzięki naszym warsztatom kowali przybywa, to dziś dobry zawód - powiedziała Urszula Mirosław z Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie, który jest organizatorem imprezy.

- W kraju funkcjonuje obecnie około 50 kuźni, specjalizujących się głównie w kowalstwie artystycznym. Wykonują bramy, ogrodzenia, balustrady, zestawy kominkowe i inną tego rodzaju galanterię kowalską, a także biała broń, na którą jest duże zapotrzebowanie ze strony bractw rycerskich - dodała Urszula Mirosław.

W tegorocznych warsztatach - prowadzonych w wojciechowskiej kuźni o ponad stuletniej tradycji - weźmie udział 16 osób z całego kraju, wśród nich dwie kobiety. Od mistrzów będą uczyć się kucia i zdobienia metalu, zdobywać wiedzę o historii i cechach regionalnych kowalstwa, a także marketingu w tej branży. Samodzielnie wykonają pierwsze swoje prace. Zajęcia potrwają dwa tygodnie.

Ich zakończenie zbiegnie się z Ogólnopolskim Spotkaniem Kowali, zaplanowanym w Wojciechowie dniach 11-13 lipca. Przyjechać ma kilkudziesięciu kowali z kraju a także Ukrainy i Białorusi, którzy będą popisywać się swoimi umiejętnościami.

Odbędą się pokazy podkuwania koni oraz kucia tradycyjnych narzędzi, metalowych ozdób i wyrobów użytkowych. Rozegrany zostanie konkurs kowalstwa artystycznego. Jego uczestnicy zaprezentują wykonane we własnym zakładzie okucie zegara i na miejscu wykonają dodatkową pracę. Komisja konkursowa oceniała będzie prace biorąc pod uwagę wierność regionalnym tradycjom, estetykę i użyteczność.

Podczas festynu 13 lipca będzie można oglądać i kupować wyroby kowalskie, zaplanowano kiermasz ludowego rękodzieła i występy zespołów folklorystycznych.

/ PAP Lifestyle | 30.06.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie