/ PAP Lifestyle | 17.12.2014

Współcześni mężczyźni mają obsesję na punkcie diety

Współcześni mężczyźni mają obsesję na punkcie diety
[fot: Fotolia]

Jeszcze do niedawna najnowsze nowinki dietetyczne testowały na sobie przede wszystkim kobiety. Jednak w ostatnim czasie tym tematem interesują się również panowie, obalając tym samym powszechne przekonanie, że mężczyźni nie przywiązują wagi do swojego wyglądu.

To nowe podejście do dbałości o swój wizerunek, jak również tężyznę fizyczną, to niejako wynik zmian nie tylko w podejściu samych mężczyzn, ale również oczekiwań, co do ich wyglądu.

- Tradycyjnie, uważało się, że mężczyźni nie przywiązują wagi do tego, co jedzą. Ich preferencje żywieniowe bazują przede wszystkim na daniach mięsnych. Możemy jednak obserwować dużą zmianę w podejściu to tego zagadnienia samych mężczyzn, którzy pokazują, że nie są obojętni wobec swojego wyglądu. Przekazy medialne, trendy, media społecznościowe, to wszystko buduje w nich chęć, a czasem nawet presję - tak jak w przypadku kobiet - atrakcyjnego wyglądu. Choć nie da się ukryć, jest to dla nich coś nowego - tłumaczy psycholog Brendan Gough.

Badania wykazały, że odbiorcami takich diet jak dieta Paleo czy Dukana są właśnie mężczyźni. Socjolog Christopher Faircloth podkreśla, że mężczyźni nie tylko chcą być zdrowi, chcą być super zdrowi, a ich wygląd stanowi niejako komunikat. Panowie coraz chętniej będą manifestować i obnosić się ze swoją dbałością o zdrowie i formę.

- Myślę, że czasy, kiedy określenie "metroseksualny" przestało mieć pejoratywny wydźwięk. Co więcej doczekaliśmy takich czasów, w których obsesja sylwetki, stosowania diet, sięgnęła zenitu. Panowie nie zwracają uwagi na komentarze, wręcz przeciwnie z dumą mówią o swojej diecie, osiągnięciach - podkreśla publicysta Mark Simpson.

/ PAP Lifestyle | 17.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie