/ PAP Lifestyle | 16.01.2015

Z tego lotniska nie odlecisz samolotem. Zamiast tego...

Z tego lotniska nie odlecisz samolotem. Zamiast tego...
[fot: Adien85/Wikimedia/CC BY-SA 3.0]

Pierwsze samoloty rejsowe mają odlecieć z lotniska w Radomiu wiosną, ale ten najmłodszy pasażerski port lotniczy w Polsce można zwiedzać już teraz wraz z przewodnikiem. Pracownik portu lotniczego pokaże lotnisko od kuchni. Wśród atrakcji jest m.in. spotkanie z... sokolnikiem.

Lotnisko w Radomiu to czternasty cywilny port lotniczy w kraju. Formalnie działa od końca maja 2014 roku, jednak na razie korzystają z niego głównie niewielkie samoloty biznesowe.

Radomskie lotnisko wzbudza jednak zainteresowanie fanów transportu lotniczego. - Zwiedzający lotnisko wraz z przewodnikiem najpierw otrzymują okazjonalną kartę pokładową, przechodzą przez punkt kontroli, zwiedzają halę odlotów - wylicza rzecznik Portu Lotniczego Radom Kajetan Orzeł.

Wycieczkowicze mogą też zobaczyć, jak działa obsługa naziemna lotów, obejrzeć wyposażenie straży ochrony lotniska, sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Uwagę zwiedzających zwraca m.in. tzw. pantera. To jeden z najnowocześniejszych lotniskowych wozów ratowniczo-gaśniczych na świecie.

Jednym z elementów wycieczki po lotnisku jest także spotkanie z... sokolnikiem. Ten lotniskowy specjalista od układania ptaków drapieżnych prezentuje możliwości sokoła i myszołowa, które odstraszają inne ptaki będące zagrożeniem dla ruchu lotniczego. Wycieczka po radomskim lotnisku trwa około godziny.

/ PAP Lifestyle | 16.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie