/ PAP Lifestyle | 12.01.2015

Zdrowe nawyki wykształcisz dopiero za...

Zdrowe nawyki? Na ich wykształcenie potrzebujesz aż...
[fot: Fotolia]

Jeszcze do niedawna wielu z nas wierzyło, że wykształcenie nowego nawyku, jak codzienna gimnastyka, zdrowe odżywianie zajmuje 21 dni. Jednak najnowsze badania wskazują, że dopiero po 66 dniach jesteśmy w stanie powiedzieć, że jakaś czynność weszła nam w krew.

Specjaliści z University College London wskazali, że wykształcenie w sobie zdrowych nawyków nie jest sprawą tak łatwą i szybką jak nam się wydaje. Potrzeba znacznie więcej czasu, niż 21 dni, aby regularne ćwiczenia, wypijanie odpowiedniej ilości wody stały się naszym zdrowym nawykiem.

- Czas, jaki musimy poświęcić na wykształcenie w sobie jakiegoś nawyku trwa o wiele dłużej niż trzy tygodnie, jak wielu do tej pory sądziło. Jest to również zależne od rodzaju nawyku, jaki chcemy w sobie wyrobić. Zautomatyzowanie wykonywania pewnych czynności zajmuje więcej niż 66 dni, które jak wskazały nasze badania to średni czas na wyrobienie sobie jakiegoś przyzwyczajenia - wskazuje psycholog Phillippa Lally, autorka badań.

- Istotną rolę w ich wyrabianiu jest duża motywacja i samokontrola. Należy pamiętać, że czynność powtarzaną niemal codziennie, po pewnym czasie wykonujemy nieświadomie. Dlatego wypracowanie nowych przyzwyczajeń nie tylko jest procesem długotrwałym, ale również wymagającym systematycznej pracy - dodaje specjalista.

Tak więc wyrobienie w sobie nawyku picia wody, będzie dla nas łatwiejsze i zajmie o wiele mniej czasu niż wykształcenie w sobie przyzwyczajenia do codziennej gimnastyki. Prawdopodobnie im więcej wysiłku od nas samych wymaga wykonanie pewnej czynności, tym dłużej ten nawyk będzie się kształtował.

/ PAP Lifestyle | 12.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie