/ PAP Lifestyle | 13.01.2015

Znamy pierwsze gwiazdy popularnego festiwalu

Znamy pierwsze gwiazdy popularnego festiwalu
[fot: Forwhomthebelltolls/Wikimedia/CC BY-SA 2.0]

Amerykański songwriter William Fitzsimmons i duńska artystka Maggie Bjorklund - to pierwsi artyści tegorocznego Halfway Festival w Białymstoku. Będzie to czwarta edycja imprezy, która odbędzie się w dniach 26-28 czerwca.

Festiwal, którego organizatorem jest Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, odbywa się w amfiteatrze opery.

Ideą festiwalu jest ukazanie różnorodnego oblicza muzyki folkowej, alternatywnej i songwriterskiej. Ma pozwolić miłośnikom muzyki niezależnej spotkać się w połowie drogi między tradycją europejską, amerykańską i wschodnioeuropejską.

Pierwszą gwiazdą, która wystąpi na tegorocznym festiwalu będzie William Fitzsimmons. Będzie to jedyny koncert w Polsce. Organizatorzy piszą o nim: amerykański songwriter z długą brodą. Artysta debiutował w 2005 roku płytą Until When Wa Are Ghosts. Utwory Passion Play i Please Don't Go zostały wykorzystane przez twórców serialu Chirurdzy.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Maggie Bjorklund to - jak piszą organizatorzy - duńska mistrzyni gry na pedal steel (czyli elektrycznej gitarze hawajskiej), która znana głównie jest w swoim rodzinnym kraju i w Stanach Zjednoczonych. Współpracowała m.in. Jackiem White, Markiem Laneganem i członkami grupy Calexico.

- Maggie tworzy wyjątkową stylistyczną mieszankę muzyczną. Znajdziemy w jej utworach elementy americana, folku, country, indie rocka, psychodelii, a nawet dość mrocznego popu - mówią o niej organizatorzy.

Do tej pory na Halfway Festival można było posłuchać muzyki twórców ze Stanów Zjednoczonych, Islandii, Białorusi, Danii, Norwegii, Polski, Litwy czy Szwecji. Były to koncerty m.in. Soley, Hymnalaya, Soko, My Brightest Diamond, Fismoll, Lecha Janerki czy The Mountain Goats.

/ PAP Lifestyle | 13.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie