/ PAP Lifestyle | 17.01.2015

Zobacz największy schron w Polsce z II wojny światowej

Zobacz największy schron w Polsce z II wojny światowej
[fot: Public Domain/Wikimedia]

Tajemnicze korytarze, złowieszczy dźwięk syreny alarmowej zwiastujący nalot czy zimnowojenna groźba nuklearnej zagłady. To niektóre z atrakcji czekających na śmiałków, którzy odwiedzą w Szczecinie największy cywilny schron w Polsce z II wojny światowej.

Schron przeciwlotniczy ukryty jest w samym centrum miasta pod dworcem kolejowym Szczecin Główny. Został wybudowany w czasie II drugiej wojny światowej w oparciu o osiemnastowieczne fortyfikacje. Po wojnie przebudowano go na schron przeciwatomowy.

Podczas nalotów żelbetowe ściany i strop o grubości niemal trzech metrów czuwały nad bezpieczeństwem pięciu tys. osób, które mogły się tu pomieścić. Całkowita powierzchnia schronu to około 2,5 tys. metrów kwadratowych.

Kustosz Szczecińskich Podziemnych Tras Turystycznych Agnieszka Fader mówi, że podziemia o niezwykłych rozmiarach mają urok, któremu trudno się oprzeć. To niezwykły klucz do zrozumienia polskiej i niemieckiej historii miasta - mówi.

Wejście do podziemi to pasjonująca podróż, która pozwala uchylić rąbka tajemnicy legendy o podziemnym Szczecinie - dodaje Fader.

Na zwiedzających czekają dwie trasy tematyczne, pierwsza poświęcona jest II wojnie światowej. Tutaj chętni poznają m.in. realia życia w schronie przeciwlotniczym i historię systemów fortecznych w mieście. Druga trasa traktuje o zimnej wojnie i życiu w PRL, tutaj można zgłębić przemianę drugowojennych schronów w schrony zimnowojenne czy poznać system szkoleń obrony cywilnej i obejrzeć sprzęt do pomiarów promieniowania.

Na chętnych, którzy będą chcieli zobaczyć podziemia, czeka przewodnik, który opowie o nich i nie pozwoli zgubić się w gąszczu tuneli. Na przejście jednej trasy trzeba zarezerwować sobie godzinę. Jedna z atrakcji jest dźwięk syreny, który zwiastował zagrożenie.

Schron zagrał ostatnio w filmie Wielka ucieczka na północ w reż. Andrzeja Fadera. Film opowiada losach dwójki uciekinierów z niemieckiego obozu w Żaganiu podczas II wojny światowej. Ich droga do wolności wiodła przez Szczecin, a film pokazuje nieznane wątki sensacyjnych wydarzeń, które miały tutaj miejsce. W schronie kręcone były zdjęcia do sceny nalotu na miasto.

 

/ PAP Lifestyle | 17.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie